PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Łódzkim

 • PAP/jk    8 kwietnia 2017 - 17:14
Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Łódzkim
Budynek Wydziału Fizyki i Informatyki Stosownej Uniwersytetu Łódzkiego (Fot. KKK2352/Wikimedia, lic. CC-BY-SA-3.0)

Uniwersytet Łódzki uruchamia nowy kierunek studiów - popularyzacja i nauczanie fizyki. Jednym z istotnych impulsów do jego otworzenia była zapowiedź otwarcia, w grudniu tego roku, Centrum Nauki i Techniki w kompleksie dawnej elektrociepłowni EC1 i nawiązanie współpracy między UŁ i EC1 Miasto Kultury.
• Łódzkie Centrum Nauki i Techniki, które powstaje w zachodniej części kompleksu EC1 Łódź - Miasto Kultury ma rozpocząć działalność w grudniu 2017 r.

• Szacuje się, że rocznie będzie odwiedzać je ok. 430 tys. osób.

• W związku z tym Uniwersytet Łódzki otworzy nowy kierunek - popularyzacja i nauczanie fizyki.

- Nowy kierunek powstał na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej. Pozwoli na uzyskanie kompetencji nauczyciela fizyki, ale również popularyzatora nauki. Chodzi o to, by absolwent zyskał nie tylko umiejętność nauczania, ale też przekazania w prosty i atrakcyjny sposób wyników badań naukowych. 75 proc. programu tych studiów będą stanowiły przedmioty ścisłe, a 25 proc. - społeczne, dające umiejętności tzw. miękkie - podkreślił prorektor UŁ ds. kształcenia prof. Sławomir Cieślak.

Na nowym kierunku przygotowano 60 miejsc. Jak przyznał Cieślak, jednym z istotnych impulsów do jego otworzenia była zapowiedź otwarcia, w grudniu tego roku, Centrum Nauki i Techniki w kompleksie dawnej elektrociepłowni EC1 i nawiązanie współpracy między UŁ i EC1 Miasto Kultury.

- Planujemy, że będzie to praktyczny, a nie ogólnoakademicki profil studiów, z bardzo rozbudowanymi praktykami m.in. dydaktycznymi. Nowością będzie aż 80 godzin praktyk realizowanych w Centrum Nauki i Techniki - dodał.

Program kierunku, który - zdaniem władz UŁ - jest unikatowy na polskim rynku edukacyjnym, uwzględnia standardy międzynarodowe dotyczące przygotowania do działań popularyzacyjnych, komunikacji naukowej oraz samego nauczania. Studentom zaproponowane zostaną innowacyjne rozwiązania. W tworzeniu programu studiów uczestniczyli pracownicy Centrum Nauki i Techniki, które dla absolwentów ma być jednym z potencjalnych pracodawców.

- Doświadczenia światowe pokazują, że nie ma dobrze funkcjonującego centrum nauki i techniki bez współpracy z lokalnymi uczelniami. Centrum Nauki i Techniki tworzyć będzie nie tylko wspaniały historyczny budynek, nie tylko bardzo atrakcyjna ekspozycja, ale o jego odbiorze będzie decydował zespół, prowadzący zwiedzających przez meandry bardzo trudnych zagadnień, związanych z przetwarzaniem energii czy elementami fizyki i chemii - zaznaczył dyrektor EC1 Łódź Miasto Kultury Błażej Moder.

Dodał, że zbliżone rozmiarami do łódzkiego Centrum Nauki i Techniki, warszawskie Centrum Nauki Kopernik obsługiwane jest przez ok. 400 osób.

- Myślę, że nasze centrum będzie zatrudniać nieco mniej pracowników, choćby z powodu możliwości finansowych naszych organizatorów, ale obsłużenie tak dużej ekspozycji przez sześć dni w tygodniu będzie wymagało naprawdę licznego zespołu - pracowników merytorycznych jak również animatorów pomagających w poruszaniu się po ścieżkach edukacyjnych - wyjaśnił.

Łódzkie Centrum Nauki i Techniki, które powstaje w zachodniej części kompleksu EC1 Łódź - Miasto Kultury ma rozpocząć działalność w grudniu 2017 r. Szacuje się, że rocznie będzie odwiedzać je ok. 430 tys. osób.

Znajdą się w nim trzy ścieżki edukacyjne, adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. "Przetwarzanie energii" to ścieżka oparta o skansenową część elektrowni, natomiast uzupełnieniem ścieżki "Mikroświat i makroświat" będzie sferyczne kino 3D. "Historia wiedzy i cywilizacji" zaprezentuje wiedzę z dziedziny chemii, fizyki i nauk przyrodniczych oraz jej wykorzystanie w codziennym życiu człowieka.

Jak zapowiadają realizatorzy, na ekspozycję Centrum złoży się ponad 140 instalacji - praktycznie każda będzie interaktywna. Najnowsze technologie połączone zostaną z odrestaurowanymi oryginalnymi urządzeniami zabytkowej elektrowni. Za wyposażenie i aranżację obiektu odpowiada konsorcjum Qumak, znane z wielu tego typu realizacji.

Koszt przygotowania ekspozycji Centrum ma wynieść 45,5 mln zł, z czego 18,3 mln zł EC1-Miasto Kultury otrzymało z UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2022.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.