Nowy podręcznik szkolny co trzy lata

Wydawcy nowych wersji podręczników, w których zmieniono mniej niż 20 proc. treści, będą mogli ubiegać się o dopuszczenie ich do użytku szkolnego nie częściej niż co trzy lata. Ułatwi to korzystanie z podręczników używanych - oceniła minister edukacji Krystyna Szumilas.
Nowy podręcznik szkolny co trzy lata
Szumilas mówiła o tym w czwartek w Sejmie. Odpowiadała na pytania posłanki Urszuli Augustyn z PO w sprawie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego.

Minister przypomniała, że w czerwcu podpisała nowelizację rozporządzenia w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników.

Czytaj też: Rozwiana nadzieja na ulgę podręcznikową

W nowelizacji tej wprowadzono przepis ograniczający możliwość składania wniosku o dopuszczenie do użytku szkolnego kolejnych wydań podręcznika, w którym zmieniono nie więcej niż 20 proc. treści.

Zgodnie z nowymi przepisami w takim przypadkach wniosek o dopuszczenie można złożyć nie wcześniej niż po upływie trzech lat od dnia dopuszczenia do użytku szkolnego podręcznika w wersji pierwotnej.

Według Szumilas, dotychczas w przypadku "kosmetycznych" zmian w treści podręczników rodzice, którzy chcieli kupić aktualny podręcznik mieli problem z wyborem jego wersji - z wprowadzonymi niewielkimi zmianami, czy bez nich.

"To wywoływało niepokój rodziców (...) podczas gdy uczniowie mogli spokojnie korzystać z używanego podręcznika" - oceniła.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE