PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy podział subwencji oświatowej przesunięty w czasie

  • MN    25 maja 2017 - 07:07
Nowy podział subwencji oświatowej przesunięty w czasie
Będą zmiany w finansowaniu oświaty. (fot. pixabay)

O zmianach w finansowaniu oświaty mówiono na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
• Zmiany w podziale subwencji oświatowej dla samorządów będą przesunięte w czasie.

• Będą też zmiany w sposobie naliczania dotacji na rozwój wychowania przedszkolnego.

• Przy wyliczaniu dotacji dla szkół resort chce odejść od wyliczania na podstawie rodzaju szkoły.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przesunie w czasie wprowadzenie zmian w zakresie podziału subwencji oświatowej dla samorządów, ze względu na potrzebę lepszego dopasowania finansowania do nowotworzącej się sieci szkół, wynikającej z reformy edukacji. Taką informację przekazała Marzenna Drab, podsekretarz stanu w MEN, na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Drab zaznaczyła, że prace nad nowym modelem podziału subwencji nadal będą prowadzone w ministerstwie tak, aby jak najlepiej dopasować dochody subwencyjne do ponoszonych wydatków. Nie padł w tym kontekście żaden konkretny termin wprowadzenia zmian, jednak na posiedzeniu padła propozycja ze strony samorządowej, aby wprowadzić je w roku szkolnym 2020/21, czyli po zakończeniu procesu likwidacji gimnazjów.

Czytaj też: Do kogo i jak trafi majątek po likwidacji gimnazjów?

Ponadto MEN proponuje wprowadzenie naliczania dotacji z budżetu państwa na rozwój wychowania przedszkolnego według organu rejestrującego. Chodzi np. o przypadek przedszkoli wiejskich, które znajdują się na terenie gminy miejskiej. Według nowego założenia naliczanie dotacji nie byłoby prowadzone w zależności od położenia przedszkola

Na wielkość dotacji wpływałby iloczyn kwoty rocznej oraz liczby przedszkolaków do 5 lat w placówkach wychowania przedszkolnego, prowadzonych lub dotowanych przez samorząd.

Marzenna Drab mówiła także o odejściu od pojęcia rodzaju szkoły przy wyliczaniu dotacji dla szkół, a odniesieniu się do kwoty przewidzianej w subwencji oświatowej. Rozwiązanie miałoby wyeliminować rozbieżności w systemie udzielania dotacji.

Czytaj też: Znamy miasta najlepiej dbające o edukację

Inne propozycje przedstawione na posiedzeniu dotyczyły zapewniania uczniom niepełnosprawnym podręczników i materiałów ćwiczeniowych czy finansowania świadczeń pomocy materialnej. Poinformowano też, że resort planuje wprowadzić nowy sposób finansowania kształcenia zawodowego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.