PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy portal dla rodziców dzieci niepełnosprawnych

  • PAP    13 stycznia 2010 - 17:19

Warszawski Ratusz uruchomił serwis internetowy "Pomoc Dziecku". Rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą znaleźć w nim pełną informację o ofercie pomocy prowadzonych przez miasto placówek w zakresie edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, a niedługo - także sportu.

Treść wiadomości Pod adresem www.pomocdziecku.um.warszawa.pl swą ofertę prezentują m.in. szkoły specjalne i integracyjne, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ośrodki pomocy społecznej i placówki służby zdrowia o profilu dziecięcym. Obecnie takich ofert jest w serwisie 112, ale według zapowiedzi miejskich urzędników serwis ma charakter rozwojowy. W przyszłości mają znaleźć się w nim też m.in. informacje o placówkach niepublicznych.

Zamieszczona na stronie wyszukiwarka umożliwia segregowanie ofert m.in. według dzielnicy miasta, w której placówki prowadzą działalność. Po otwarciu danej oferty można znaleźć informacje dotyczące stosowanych przez konkretną placówkę metod terapii, procedury przyjęcia do niej, czy trasy dojazdu.

Na stronie zamieszczony został też tzw. słownik problemów, czyli definicje terminów takich jak autyzm, jąkanie, niepełnosprawność umysłowa, samouszkodzenia i uzależnienia, ale też np. trudności w uczeniu się matematyki.

"W ciągu najbliższych miesięcy liczba instytucji, które takie oferty składają oraz ilość haseł, które odpowiadają zapotrzebowaniu będzie znacznie większa" - zapowiedziała dyrektor biura edukacji stołecznego Ratusza Jolanta Lipszyc. W niedługim czasie w serwisie mają być udostępniane również informacje dla rodziców dzieci wybitnie zdolnych.

Lipszyc podkreśliła, że wiadomości, które będą umieszczane na portalu, będą dotyczyć pomocy świadczonej bezpłatnie. "Nie może być tak, że miasto będzie sugerowało rodzicom, że powinni skorzystać z pomocy płatnej. Bardzo wiele organizacji pozarządowych korzysta ze środków unijnych i z dotacji miejskich, uzupełniając ofertę miejską i o takiej ofercie chcemy pisać" - powiedziała.

W Warszawskich szkołach i placówkach jest ponad 8,7 tys. dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym ponad 2 tys. w szkołach ogólnodostępnych, 5,5 tys. w specjalnych i ok. 1,2 tys. w integracyjnych. Jak powiedziała Lipszyc w rozmowie z PAP, stolica jest jedynym miastem w Polsce, w którym każde dziecko z danym rodzajem niepełnosprawności może znaleźć dla siebie miejsce w przedszkolu, szkole czy placówce specjalnej. "Tych miejsc nie brakuje, a szkoły specjalne wyposażone są na miarę XXI wieku. Rodzice, którzy tam dzieci kierują są zwykle bardzo zadowoleni" - powiedziała.

Podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano nowy serwis internetowy Lipszyc podkreśliła, że informacje o tym, w których placówkach są wolne miejsca i jakie udogodnienia mogą te placówki zaoferować dzieciom, ich rodzice od grudnia ub.r. mogą uzyskać także we wszystkich dzielnicach miasta - w centrach ds. integracji. Działają one w poradniach pedagogicznych lub w dzielnicowych wydziałach oświaty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.