PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy punkt kulturalny w Warszawie

  • PAP    23 marca 2011 - 14:50
Nowy punkt kulturalny w Warszawie

Sala widowiskowa, pracownie filmowe oraz studia dla artystów w dawnym gmachu zabytkowego Arsenału przy CSW Zamku Ujazdowskim zostały kompleksowo wyposażone. Z tej okazji Centrum Sztuki Współczesnej zorganizuje cykl wydarzeń specjalnych.
- Uruchamiamy nowy, ważny adres w obszarze kultury w Warszawie - mówił podczas środowej konferencji prasowej szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski. W opinii ministra rewitalizowany i na nowo wyposażony budynek Laboratorium jest przykładem wzorowo przeprowadzonej inwestycji.

Sprawdź notowania prezydent Warszawy

W ramach projektu na nowo zaaranżowano wnętrza, zabezpieczono je również przed hałasem. Profesjonalnie wyposażono salę widowiskową o powierzchni ok. 250 mkw. "Często słyszę od profesjonalistów, że ta przestrzeń jest jedną z najlepszych przestrzeni scenicznych w Warszawie, jeżeli chodzi o jakość akustyczną. To świetne miejsce do organizacji koncertów, performansów, przedstawień, konferencji" - mówił dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Fabio Cavallucci.

Także pracownie artystyczne - filmowa i fotograficzną zyskały nowoczesny sprzęt umożliwiający produkcję projektów audiowizualnych, graficznych i fotograficznych. Korzystać z nich będą artyści CSW, współpracownicy, a także artyści odbywający tzw. pobyty twórcze w Centrum. Dla swych rezydentów CSW zyskał też umeblowane pokoje i pracownie artystyczne, a także garderobę.

"Niespodzianką jest stworzona w okresie ostatnich kilku miesięcy galeria telewizyjna. (...) Stanie się ona przestrzenią, w której organizowane będą dyskusje, prezentacje i warsztaty. Będzie to coś w rodzaju studia telewizyjnego. Wydarzenia będą transmitowane na naszej stronie internetowej. Już wyprodukowaliśmy kilka programów, a od września planujemy przeprowadzanie regularnych transmisji" - zapowiedział Fabio Cavallucci.

Wyposażenie budynku Laboratorium, sfinansowano ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, przy wsparciu ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Jak ocenił Zdrojewski, finansowanie polskich projektów kulturalnych ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego to "współpraca, która przynosi satysfakcję obu stronom".

"Wszystko wskazuje na to, że uda się doprowadzić do przedłużenia tej współpracy, istnieje bardzo zaawansowana deklaracja ze strony norweskiej o kontynuowaniu tego projektu. (...) Umowa powinna być podpisana na przełomie bieżącego i przyszłego roku, a to będzie oznaczało następne cenne inwestycje w obszarze kultury" - zauważył minister.

Jak przyznał ambasador Norwegii Enok Nygaard, Polska jest największym beneficjentem Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. "Wsparcie to sięga kwoty 550 mln euro na lata 2004-2009. Jeżeli chodzi o kolejny okres finansowania, ta kwota zbliży się do 580 mln euro" - podkreślił.

Uroczystemu zakończeniu projektu rewitalizacji Arsenału towarzyszyć będzie tygodniowy projekt interdyscyplinarny Laboratorium Live. Został on przygotowany z myślą o pokazaniu publiczności, artystom, współpracownikom Zamku oraz mieszkańcom Warszawy nowego miejsca. Od 24 do 31 marca w gmachu Laboratorium będą odbywały się warsztaty, koncerty, próby otwarte dla publiczności, performance i debaty.

Cykl zainauguruje w czwartek koncert jubileuszowy Pawła Mykietyna "Czterdziestka". W piątek odbędzie się wieczór dedykowany pamięci Krzysztofa Komedy; pianistka Lena Ledoff wykona kompozycje polskiego kompozytora jazzowego. 31 marca odbędą się warsztaty o sztuce współczesnej prowadzone przez kuratorów CSW - Marię Parczewską i Janusza Byszewskiego.

Szczegółowy program na stronie CSW.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • wierny ideałom, 2011-03-23 15:41:05

    Może by tak w innych miastach też uruchomić NOWE PUNKTY kulturalne...?