PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowy rok szkolny 2016/2017. Nauczyciele i gminy na rozżarzonych węglach

 • raf    1 września 2016 - 05:00
Nowy rok szkolny 2016/2017. Nauczyciele i gminy na rozżarzonych węglach
Według ZNP skutkiem likwidacji gimnazjów będą zwolnienia nauczycieli. Według szacunków związku, zagrożone będą etaty co najmniej 37 tys. nauczycieli gimnazjów, a wypowiedzenia otrzyma 7,5 tys. dyrektorów tych placówek (na zdjęciu Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Nowym Targu, fot.:arch. szkoły).

To wyjątkowy 1 września, u progu reformy oświaty. Wiele wskazuje na to, że Polska szkoła za dwa lata zmieni się nie do poznania. Wśród ludzi w oświacie i wokół niej czuć w związku z tym sporą niepewność i wyczekiwanie. Szczególnie nauczyciele i samorządowcy siedzą jak na rozżarzonych węglach.
Z danych MEN wynika, że nowy rok szkolny 1 września br. przywita we wszystkich typach szkół ponad 4 mln 620 tys. dzieci i młodzieży oraz ok. 380 tys. osób dorosłych. Będzie ich uczyć ok. 670 tys. nauczycieli w prawie 28,5 tys. szkół dla dzieci i młodzieży oraz w 3,8 tys. szkół dla dorosłych.

W tej liczbie jest ponad 13,6 tys. szkół podstawowych, ponad 7,5 tys. szkół zawodowych, ok. 4,5 tys. LO oraz 2,1 tys. techników.

Od nowego roku szkolnego mamy zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, likwidację sprawdzianu dla szóstoklasistów, a także zmiany dotyczące matur, do tego - trochę z innej beczki - dochodzi powrót drożdżówek do szkół. 

Gruntowne zmiany czekają oświatę w przyszłym roku. W Ministerstwie Edukacji Narodowej dobiegają końca prace nad szczegółowymi rozwiązaniami. Anna Zalewska, minister edukacji zapowiedziała już w rozmowie z nami, że w połowie września projekty nowego prawa zostaną przekazane do konsultacji społecznych. MEN zapowiada powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum, a także utworzenie szkół branżowych.

Jak to wszystko ogarnąć, ocenić, kto powinien się bać, a kto cieszyć u progu nowego roku szkolnego 2016/2017? Zapraszamy do lektury kompleksowego raportu na ten temat. Znajdziecie go TUTAJ.

Polecamy też:

*nasz wywiad z Anną Zalewską, minister edukacji narodowej

*nasz najnowszy wywiad z prof Jeżowskim z Instytutu Badań w Oświacie

*szczegóły dotyczące wynagrodzeń nauczycieli w nowym roku szkolnym

*a tutaj znajdziecie nasz specjalny dział dotyczący reformy oświaty i likwidacji gimnazjów, a w nim wiele innych ciekawych analiz, stanowisk i komentarzy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • lubelak, 2016-09-01 08:51:39

  Do q-ku: Taką mam wiedzę i taka jest prawda, bo oświatę b. dobrze znam, więc bez złośliwości.
 • q-ku, 2016-09-01 08:43:45

  Do lubelak: i taką masz "wiedze"? Że tak świetnie uczyły polskie szkoły w 1999r?
 • hanka, 2016-09-01 08:35:21

  "reforma" PZPR=PIS jest tylko aby przerzedzić nauczycieli tych z drugiego sortu