PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy rok szkolny: Gdańsk stawia na edukację obywatelską

  • pt    23 sierpnia 2016 - 11:56
Nowy rok szkolny: Gdańsk stawia na edukację obywatelską

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i jego zastępca, Piotr Kowalczuk, poinformowali w poniedziałek o planach miasta na nowy rok szkolny (fot.gdansk.pl)

• Koszty utrzymania gdańskiej oświaty w 2016 r. wyniosą 758 166 462 zł. 60 proc. tej kwoty pokrywają subwencje i dotacje państwowe.
• Bardzo nam zależy na tym, by młodzi gdańszczanie rozumieli zasady polskiego państwa prawa, konstytucji. By wiedzieli co to jest Trybunał Konstytucyjny czy prawa obywatelskie, a więc te wszystkie kwestie, które dziś dla wielu dorosłych są niezrozumiałe – tłumaczy prezydent Gdańska.
W roku szkolnym 2016/2017 w ławkach gdańskich szkół zasiądzie ponad 52 700 uczniów w 208 placówkach publicznych samorządowych (58 przedszkolach, 62 szkołach podstawowych, 43 gimnazjach, 20 liceach ogólnokształcących, 13 technikach oraz 12 szkołach zawodowych). Koszty utrzymania gdańskiej oświaty w 2016 r. wyniosą 758 166 462 zł. 60 proc. tej kwoty pokrywają subwencje i dotacje państwowe.

Ponad 1000 małych gdańszczan rozpocznie edukację w 16 upublicznionych przedszkolach niepublicznych. Będą korzystać z nich na warunkach przedszkoli miejskich, czyli pierwsze pięć godzin pobytu dzieci jest bezpłatne, a każda kolejna godzina - płatna 1 zł. Dodatkowo płatne jest wyżywienie.

Od 1 września blisko 500 uczniów rozpocznie naukę w upublicznionej Szkole Morskiej przy ul. Rogalińskiej. Morska Niepubliczna Szkoła Podstawowa funkcjonuje w Gdańsku jako placówka niepubliczna od 1 września 2014 r. Od 1 września 2016 r. zmieni się jej status.

Samorządowe miejsca w szkołach niepublicznych

- W tej szkole wykupimy ponad 500 miejsc nauki. Będą miały taki sam status jak w szkole samorządowej, czyli rodzice uczniów nie będą ponosić dodatkowych opłat – tłumaczy prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. - To nowe rozwiązanie w szkołach w naszym mieście. Ale podobne wdrażamy już od kilku lat w przedszkolach niepublicznych, gdzie kupujemy usługi edukacyjne.

Edukacja, jak podkreślał w poniedziałek, 22 sierpnia, prezydent Adamowicz, jest jednym z priorytetów gminy. W latach 2000 – 2016 na remonty i inwestycje w szkołach miasto wydało 600 mln złotych. W minionym roku szkolnym wybudowano m.in. dwa żłobki, jeden basen, ponad 20 boisk i 29 placów zabaw.

W gdańskich szkołach realizowany będzie program Edukacji Obywatelskiej. - Bardzo nam zależy na tym, by młodzi gdańszczanie rozumieli zasady polskiego państwa prawa, konstytucji. By wiedzieli co to jest Trybunał Konstytucyjny czy prawa obywatelskie, a więc te wszystkie kwestie, które dziś dla wielu dorosłych są niezrozumiałe – tłumaczył prezydent Gdańska.

Likwidacja gimnazjów

Gdańsk będzie się też przygotowywał do, planowanej przez rząd polski, likwidacji gimnazjów. -Stres z tym związany będzie zapewne duży, dlatego wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczniemy rozmowy z nauczycielami w tej sprawie. Planujemy prace analityczne i wewnętrzne. Od września do grudnia br. odbędą się konsultacje i weryfikacje, w tym rozmowy z organizacjami związkowymi i Radami Rodziców. Od stycznia 2017 r. rozpoczniemy wdrażanie nowego systemu oświatowego – poinformował prezydent Adamowicz. - Nie wiemy dzisiaj, ile nas to będzie kosztować. Jestem jednak głęboko przekonany, po 26 latach pracy samorządowej, że rząd nie zrekompensuje nam tych kosztów. Gdańscy podatnicy będą musieli zapewne za to zapłacić. Tak było m.in. przy reformie, w trakcie której tworzono gimnazja.

Zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Kowalczuk, zwrócił z kolei uwagę, że w przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, projekcie reformy nie ma zapisów o klasach "zerowych". - To oznacza, że potrzebujemy kolejnych około czterech tysięcy nowych miejsc w przedszkolach, nad czym zresztą pracujemy. Miejsca będziemy pozyskiwać m.in. poprzez upublicznianie istniejących placówek – zaznacza wiceprezydent Kowalczuk.KOMENTARZE (1)

  • milosierdzia tramwai, 2016-08-23 21:10:30

    Cos nowego nie koscielna