PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy wydział w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Zajmie się młodzieżą

  • GP    14 lutego 2017 - 15:40
Nowy wydział w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Zajmie się młodzieżą
W Warszawie rozmawiano o przyszłości sportu, w tym i o szkołach sportowych. (fot.:unsplash.com/domena publiczna)

• W lutym odbyło się spotkanie pod egidą resortów sportu i edukacji. Podjęto wstępną próbę integracji polityki wobec ośrodków sportowych.

• We wtorek, 14 lutego wiceminister w resorcie sportu Jan Widera powiadomił zebranych, że w resorcie zaczął funkcjonować nowy wydział sportu młodzieżowego.

• Konsekwencją prac tych spotkań ze środowiskiem sportowym ma być nowe rozporządzenie.
W pierwszej połowie lutego podjęto inicjatywę resortów sportu (MSIT) i edukacji (MEN), której celem jest nowe prawo o aktywności fizycznej, w tym o aktywności polskich dzieci. Resorty zdecydowały się na spotkanie z przedstawicielami polskich związków sportowych.

W warszawskim Centralnym Ośrodku Sportu Torwar podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki mJan Widera oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć przedstawili wstępne założenia do rozporządzenia w sprawie oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego.

To prawo wykonawcze ma zmieniać zasadniczo działanie placówek, których dotyczy.

- Przez dwie i pół godziny ministrowie, wspierani przez pracowników podległych im ministerstw, odpowiadali na wszelkie pytania, wyjaśniali wszelkie wątpliwości i udzielali informacji na temat przyszłych rozwiązań systemowych. W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 osób z 22 polskich związków sportowych, szkół sportowych i szkół mistrzostwa sportowego - informowało później o spotkaniu Ministerstwo Sportu.

Jan Widera poinformował również, że w Departamencie Sportu Wyczynowego utworzono Wydział Sportu Młodzieżowego, którego zadaniem jest m. in. uporządkowanie systemu szkolenia w SMS, OSSM i NSMS, szkolenia kadr wojewódzkich młodzików i juniorów młodszych, a także systemu współzawodnictwa młodzieżowego.

W ramach spotkania Widera wyjaśnił, że działania w ramach rozporządzenia stanowią w pewnym sensie realizację zaleceń pokontrolnych Najwyżej Izby Kontroli (NIK). Podkreślił, że dzięki proponowanym zmianom polskie związki sportowe będą miały większy wpływ na proces szkolenia, który będzie realizowany według ich programów oraz zwrócił uwagę na zacieśnienie współpracy pomiędzy MSiT i MEN.

Z nadal nieprecyzyjnych pomysłów można było wywnioskować na pewno, że MSiT i MEN zmierzają do wypracowania spójnej koncepcji funkcjonowania oddziałów sportowych, szkół sportowych, oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego w ścisłym powiązaniu z reformą systemu oświaty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.