PARTNER PORTALU
  • BGK

O bezpieczeństwie ruchu drogowego

  • GK    11 maja 2011 - 10:38
O bezpieczeństwie ruchu drogowego

Jak działa symulator zderzeń i dachowania i co można zobaczyć przez alko gogle – tego można się dowiedzieć podczas dzisiejszej inauguracji Dekady Działań Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011-2020.
Na początek pod Sejmem odbędzie się pokaz symulatorów wypadków drogowych. W pokazach na symulatorach zderzeń i dachowania wezmą również udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Radosław Stępień oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Adam Rapacki.

W Sali Kolumnowej w gmachu Sejmu na 15 stoiskach swoje działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach przedstawią instytucje państwowe, organizacje pozarządowe.

Na stoiskach będzie można obejrzeć m.in. prezentację ekosymulatorów – urządzeń demonstrujących ekologiczną jazdę samochodem, pokazy pierwszej pomocy i ratownictwa drogowego, a także działanie materiałów odblaskowych zwiększających widoczność na drodze.

Ponadto, podczas imprezy w etiudzie teatralnej na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym wystąpi grupa młodzieży związana z programem „Profilaktyka a Ty”, realizowanym przez Komendę Główną Policji.

Dekada Działań Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego została zaplanowana z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Rezolucję ONZ proklamującą lata 2011-2020 Dekadą BRD podpisały w listopadzie 2009 r. 93 kraje, w tym Polska.

Podstawowym założeniem projektu jest zintegrowanie działań wielu organizacji i instytucji, które dotychczas prowadziły swoje zadania osobno.

Celem przedsięwzięcia jest zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia od 1896 r. na drogach zginęło ponad 25 mln ludzi, czyli więcej niż połowa wszystkich ofiar II wojny światowej.

Co roku w wypadkach rannych zostaje od 20 do 50 mln osób. Harmonogram Działań Dekady BRD w Polsce jest opracowywany i koordynowany przez Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod przewodnictwem posłanki Beaty Bublewicz.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.