PARTNER PORTALU
  • BGK

O domach, które oszczędzają energię

  • malopolskie.pl    16 marca 2011 - 15:39
O domach, które oszczędzają energię

Co zrobić, aby zmniejszyć zużycie energii w budownictwie? Rozwiązaniem jest tzw. budownictwo pasywne, czyli samowystarczalne energetycznie. O tym m.in. rozmawiali samorządowcy z przedsiębiorcami na spotkaniu w urzędzie marszałkowskim woj. małopolskiego.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. wicemarszałek Roman Ciepiela, samorządowcy, przedstawiciele uczelni, firm budowlanych i banków. Wszyscy zgodzili się na współdziałanie przy promocji i powstawianiu tego typu budynków oraz zapleczy badawczych, których zadaniem będą m.in. badania, promowanie i monitoring nowych technologii. Na kolejnym spotkaniu zostanie podpisany list intencyjny dotyczący deklaracji współpracy.

Województwo Małopolskie wraz z Fundacją Rozwoju Edukacji i Nauki w Tarnowie realizuje w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki projekt „SPIN – Model transferu innowacji w Małopolsce”. Wartość przedsięwzięcia to 11 mln zł.

Roman Ciepiela podkreślił, że celem projektu jest m. in. wsparcie procesu tworzenia partnerstw pomiędzy przedsiębiorstwami, jednostkami naukowymi oraz administracją, wdrażających przedsięwzięcia wykorzystujące zaawansowane technologie. Takim wyzwaniem jest wprowadzenie praktycznych rozwiązań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii w budownictwie.

Budownictwo samowystarczalne energetycznie jest jedną z dziesięciu technologii przyszłości wybranych w projekcie „Perspektywa technologiczna Kraków – Małopolska 2020”. Jak zaznaczył wicemarszałek Ciepiela, wśród propozycji programów badawczych znalazło się opracowanie kompleksu budynków demonstracyjnych przeznaczonych do normalnego użytkowania oraz opracowanie prototypów budownictwa samowystarczalnego energetycznie o zastosowaniu edukacyjno-badawczym. Planuje się również zrealizowanie programu edukacyjnego w zakresie energooszczędności oraz programu mającego na celu kształtowanie świadomości społecznej (inwestorów, użytkowników, producentów, wykonawców).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.