PARTNER PORTALU
  • BGK

O edukacji regionalnej pod ziemią

  • PAP    18 kwietnia 2013 - 07:31
O edukacji regionalnej pod ziemią

Otwartej w bytomskim gimnazjum klasie regionalnej, w programie której znalazły się lekcje z literatury i historii Śląska, poświęcone było jedno ze spotkań w ramach VII Ogólnopolskiego Forum Nauczycieli Regionalistów. Forum odbyło się w kopalni „Guido” 320 m pod ziemią.
Klasa funkcjonująca jako innowacja pedagogiczna powstała w Gimnazjum nr 9 w Bytomiu. Programem objętych zostało 15 uczniów z Łagiewnik - dzielnicy Bytomia.

„Uczniów obowiązuje ogólny plan lekcji, oprócz tego młodzież z tej grupy uczestniczy w trzech godzinach zajęć z geografii, plastyki i biologii" - powiedziała autorka programu i nauczycielka historii, Iwona Cieślar.

Cieślar wyjaśniła, że w następnych klasach zestawy przedmiotów będą nieco się różniły; w drugiej klasie, zgodnie z programem, w planie znajdą się dodatkowe godziny z geografii Śląska, historii i muzyki, a w trzeciej - wiedzy o społeczeństwie, muzyki z tańcem oraz literatury.

W programie z literatury śląskiej uwzględniono m.in. twórczość Gustawa Morcinka oraz filmy Kazimierza Kutza; w ramach muzyki z tańcem uczniowie będą się uczyć m.in. śląskich tańców ludowych; podczas lekcji biologii będą odwiedzać lokalne ciekawostki przyrody - np. zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły.

„W drugiej klasie będę prowadziła zajęcia z historii Śląska. Podzieliłam ją na bloki. Jest historia średniowieczna, zajmiemy się także - w kontekście Rud Raciborskich - rolą zakonów na Śląsku, a także akcją kolonizacyjną. Spory nacisk położyłam w programie na wiek XIX, czyli na budzenie się świadomości narodowej na Śląsku. Nie zabraknie historii powstań śląskich, oraz zagadnień związanych z historią powojenną, w tym chociażby wydarzeń w kopalni +Wujek+" - powiedziała Cieślar.

Nauczycielka podkreśliła, że klasa została objęta patronatem m.in. przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, które organizuje dla uczniów zajęcia muzealne związane z prezentowanymi w placówce wystawami poświęconymi np. życiu na Śląsku, tradycjom górniczym, tradycjom weselnym na Śląsku.

Program Iwony Cieślar jest realizowany w Gimnazjum nr 9 w Bytomiu od września 2012 roku. Dodatkowe trzy godziny zajęć w tygodniu są finansowane przez urząd miasta.

„Chcielibyśmy ruszyć z kolejną klasą od września. Będziemy zachęcać uczniów z innych rejonów" - powiedziała Cieślar podczas VII Ogólnopolskiego Forum Nauczycieli Regionalistów, które odbyło się w środę w Muzeum Górnictwa Węglowego - Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido" w Zabrzu.

Forum jest organizowane od 2005 roku jako „przykład dobrej praktyki" i inspiracji dla szkół poszukujących atrakcyjnych i wartościowych rozwiązań metodycznych w edukacji regionalnej.

Wśród organizatorów siódmej edycji znaleźli się m.in. Śląskie Kuratorium Oświaty, Muzeum Górnictwa Węglowego, Bractwo Oświatowe Związku Górnośląskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.