PARTNER PORTALU
  • BGK

O gwałceniu w podręcznikach do angielskiego

  • PAP    12 lipca 2012 - 19:09
O gwałceniu w podręcznikach do angielskiego

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz zwróciła się do pełnomocnika rządu ds. równego traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz o interwencję w sprawie podręcznika do nauki języka angielskiego. Znalazły się w nim zdania typu: "Tom will rape Linda tomorrow".
Sprawa dotyczy treści opublikowanych w podręczniku "Angielskie Czasy - już prościej wytłumaczyć się nie da!" autorstwa Walta Warena, wydanym przez Oficynę "NAJA-press".

RPO tłumaczy w liście do Kozłowskiej-Rajewicz, że zaniepokojenie budzą zawarte w jednym z rozdziałów podręcznika treści.

W swoim liście RPO podaje przykłady zdań w języku angielskim oraz ich tłumaczeń na język polski, znajdujące się w podręczniku, m.in.: "Present Simple - Linda is raped every day = Linda jest gwałcona codziennie", "Past Simple - Linda was raped yesterday - Linda została zgwałcona wczoraj", "Future Simple - Tom will rape Linda tomorrow = Tomcio zgwałci Lindę jutro".

RPO zauważa, że w podręczniku tym znajduje się znacznie więcej podobnych przykładów "naruszających poczucie godności dużej grupy obywateli". Prosi Kozłowską-Rajewicz o "podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania opisanych praktyk".

Rzecznik podkreśla, że kształtowanie obrazu kobiet w sposób naruszający ich godność ma wpływ na sposób ich traktowania we wszystkich dziedzinach życia.

"Zjawisko to może mieć również wpływ na poruszane w debacie publicznej problemy dyskryminacji kobiet w sferze zawodowej czy społecznej, w ekstremalnych przypadkach, może prowokować do przestępstw na tle seksualnym. Należy podkreślić, że w demokratycznym państwie prawa edukacja o prawach człowieka powinna zajmować szczególnie istotną rolę także ze względu na wpływ, jaki wywiera w zakresie nastawienia obywateli do grup społecznych będących ofiarami uprzedzeń" - zwraca uwagę RPO w piśmie.

Jak poinformowano PAP w czwartek w sekretariacie biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, dokument od Rzecznika Praw Obywatelskich dotarł do biura mailem w środę. Odpowiedź ma zostać sformułowana "w najbliższym czasie".
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • SWAT, 2012-07-12 21:49:34

    No to trzeba czytać! I,oczywiście uczyć się,prawdaż?Niczego innego poczytać się nie da?