PARTNER PORTALU
  • BGK

O nauce, kulturze i gospodarce z marszałkiem

  • opolskie.pl    10 lutego 2011 - 13:07
O nauce, kulturze i gospodarce z marszałkiem

Na Opolszczyźnie gościł Sun Yuxi, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej. Spotkał się on z wicemarszałkiem Tomaszem Kostusiem oraz Barbarą Kamińską, członkinią Zarządu Województwa. Rozmowa dotyczyła trzech obszarów współpracy – nauki, kultury, gospodarki.
Jak przyznał Tomasz Kostuś o ile dwie pierwsze dziedziny współpracy rozwijają się dobrze, to spory niedosyt pozostawiają kontakty gospodarcze. Wicemarszałek przypomniał, że w ostatnich latach nasze województwo odwiedziły cztery misje gospodarcze z Chin, że prowadzone są rozmowy z dużą firma produkującą systemy solarne. – Mamy do zaoferowania atrakcyjne i dobrze uzbrojone tereny inwestycyjne, położone w specjalnych strefach ekonomicznych. Mamy dobrze rozwiniętą sieć dróg oraz dogodne położnie – w sąsiedztwie Czech oraz dwóch dużych regionów: dolnośląskiego i śląskiego. O tym, że poważnie traktujemy partnera chińskiego niech świadczy fakt przygotowania materiałów promocyjnych w języku chińskim – mówił wicemarszałek.

Zarządowi Województwa zależy też, by kontaktom z Chinami nadać bardziej formalny charakter. Stąd m. in. inicjatywa naszego niemieckiego partnera Nadrenii-Palatynatu, by pośredniczyć w nawiązaniu współpracy z chińską prowincją Fujian (Niemcy mają z nią podpisane porozumienie). Wizyta chińskich przedstawicieli zaplanowana jest na czerwiec tego roku.

Ambasador Sun Yuxi zadeklarował, że będzie wspierał te działania i zachęcał inwestorów do lokalizowania swoich przedsięwzięć na terenie Polski i Opolszczyzny. Stwierdził, że oba kraje są w dobrym punkcie rozwoju wzajemnych kontaktów. Jeszcze w tym roku ma się odbyć w Chinach wizyta prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Od przyszłego roku będzie można odbywać bezpośrednie loty z Warszawy do Pekinu. Ambasador Chin, który mówił o sobie, że jest wielkim promotorem polskich atrakcji, ma nadzieję, że te ułatwienia w podróżowaniu sprawią, że liczba turystów podwoi się.

Ambasador Sun Yuxi obiecał, że przyjedzie na Opolszczyznę, by pobyć tu dłużej. Nie krył, że w Polsce podoba mu się zbieranie grzybów, łowienie ryb i przede wszystkim świeże powietrze.

Tego samego dnia wieczorem w Filharmonii Opolskiej - z okazji rozpoczętego właśnie Nowego Roku Chińskiego - odbył się koncert Narodowej Orkiestry Chińskiej Polskiego Radia, która powstała w 1953 roku, a koncertowała juz w kilkudziesięciu krajach świata, promując chińską muzykę tradycyjną. Podczas tego pobytu w Polsce wystąpiła z koncertami tylko w Warszawie i Opolu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Marian Radiowy, 2011-02-10 23:03:36

    "koncert Narodowej Orkiestry Chińskiej Polskiego Radia" - hehehe