PARTNER PORTALU
  • BGK

O Śląsku w Oxfordzie

  • PAP    19 lutego 2014 - 10:12
O Śląsku w Oxfordzie

Problem śląskiej tożsamości od dawna interesuje nie tylko regionalnych badaczy. Dowodem na to będzie debata poświęcona śląskości, organizowana w środę na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Hasło dyskusji: "Polacy i Niemcy jako Ślązacy: masowe przemiany narodowościowe pod koniec XX wieku w Polsce". Debata odbędzie się w ramach Programu Studiów o Współczesnej Polsce, które na Oksfordzie w ubiegłym roku zainicjował prof. Norman Davies.

To studia interdyscyplinarne, adresowane do obcokrajowców. Śląska sesja będzie czwartą poświęconą Polsce, realizowaną w tym roku na brytyjskiej uczelni. "Historia odegrała wielką rolę w poparciu nowej narracji śląskiej autonomii" - mówi prof. Paul Betts, historyk Oksfordu.

"Najnowsza historia Górnego Śląska jest fascynująca z uwagi na mnogość dramatycznych wydarzeń, skalę politycznej niestabilności i społeczne traumy, z jakimi ten region i jego mieszkańcy zmagali się przez ostatnie 150 lat" - powiedział dr Hugo Service, historyk z University of Oxford, jeden z uczestników "śląskiej" dyskusji.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: