PARTNER PORTALU
  • BGK

O wyższą subwencję oświatową dla małych gmin

  • GK    25 listopada 2011 - 11:51
O wyższą subwencję oświatową dla małych gmin

Rzecznik praw obywatelskich wystąpiła do ministra edukacji narodowej w sprawie algorytmu podziału subwencji oświatowej, uwzględniającego specyfikę szkół wiejskich oraz miejskich do 5 tys. mieszkańców.
„Wyższe jednostkowe koszty kształcenia uczniów w szkołach położonych na terenach wiejskich i w miastach do 5 tysięcy mieszkańców spowodowane są głównie niższą liczebnością oddziałów szkolnych oraz koniecznością wypłacania nauczycielom na dodatków: mieszkaniowego oraz tzw. „wiejskiego” w wysokości 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego” – tłumaczy w swoim wystąpieniu biuro RPO.

Czytaj też: Subwencja ogólna łaskawa dla oświaty

Specyfika szkół wiejskich oraz miejskich (do 5 tys. mieszkańców) została uwzględniona w algorytmie podziału subwencji oświatowej. W dniu 7 kwietnia 2010 r. poseł na Sejm VI kadencji wystosował do ministra edukacji narodowej interpelację „w sprawie algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, a właściwie występującej anomalii dotyczącej miasteczek w momencie przekroczenia przez nie 5 tys. mieszkańców”.

Minister edukacji narodowej wyjaśniła, że algorytm podziału subwencji oświatowej jest corocznie modyfikowany, a potrzeba tej modyfikacji wynika z analizy wskaźników ekonomicznych obrazujących przeciętne koszty kształcenia i działalności szkół oraz placówek oświatowo – wychowawczych.

Poinformowała również, że w Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad kierunkiem zmian w algorytmie mających na celu podniesienie efektywności podziału części oświatowej subwencji ogólnej.

Z informacji rzecznika wynika, że problem dotychczas nie został rozwiązany. W związku z tym rzecznik praw obywatelskich zwraca się z prośbą o przedstawienie stanowiska w tej sprawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.