PARTNER PORTALU
  • BGK

Obama spotkał się z liderami polskich przemian

  • PAP    28 maja 2011 - 14:04
Obama spotkał się z liderami polskich przemian

Prezydent USA Barack Obama spotkał się z w Pałacu Prezydenckim z liderami polskich przemian demokratycznych oraz reprezentantami ugrupowań parlamentarnych.
- Warto mieć marzenia, ale one realizują się wtedy, gdy ma się odwagę w dążeniu do celu tak ważnego i wielkiego, jak wolność i demokracja - mówił prezydent Bronisław Komorowski w sobotę na spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą i polskimi politykami oraz liderami opozycji w PRL.

Komorowski podkreślił w swoim wystąpieniu, że prezydent Obama ma okazję spotkać się zarówno z tymi, którzy walczyli o polską wolność i demokratyczny ustrój w naszym kraju, ludzi dawnej opozycji antykomunistycznej i Solidarności, ale też z praktykami dzisiejszej demokracji - w tym marszałkami Sejmu i Senatu i liderami sił politycznych.

Czytaj też: Powstał film o rozwoju samorządów 

Prezydent zaznaczył, że w Pałacu Prezydenckim na spotkaniu z Obamą są także przedstawiciele organizacji pozarządowych, także tworzący polską demokrację. Jak mówił Komorowski, organizacje te pilnują polityków i zachęcają do tego, aby demokrację traktować jako stałe wyzwanie i zobowiązanie do bezpośredniego kontaktowania się z obywatelami.

Komorowski zwrócił ponadto uwagę, że w spotkaniu bierze udział b. premier Tadeusz Mazowiecki, który ma przedstawić Obamie polskie doświadczenie z procesu transformacji.

- Gdy powstała Solidarność zrozumiałem, że na naszych oczach dzieje się historia - powiedział prezydent USA Barack Obama. Jego zdaniem, ich działania zainspirowały wiele osób na świecie. - Mogę spotkać tutaj tak wielu z was, którzy inspirowali nas w Ameryce - podkreślił Obama, zabierając głos po prezydencie Bronisławie Komorowskim, który jest gospodarzem spotkania.

Prezydent USA zaznaczył, że kiedy powstała Solidarność, był dość młodym człowiekiem.- Pamiętam, że zrozumiałem wtedy, że dzieje się właśnie historia na naszych oczach, bo zwykli ludzie robili niezwykłe rzeczy z wielką odwagą - mimo, że nie mieli dużych szans. Przywódcy Solidarności oraz inne osoby (obecne) w tej sali zapoczątkowali pokojową rewolucję, która doprowadziła do upadku reżimu i upadku całego systemu ucisku sowieckiego. Doprowadziło to do skutków na całym świecie, nie tylko w Europie Środkowo-Wschodniej - oświadczył.

- Wasze działania wyznaczyły kurs, którym podążyła demokracja, które zainspirowały wiele osób na tym kontynencie i na całym świecie - dodał Obama, zwracając się do uczestników spotkania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.