PARTNER PORTALU
  • BGK

Obchody rocznicy katyńskiego mordu

  • KB    6 kwietnia 2010 - 13:05

Marszami pamięci w Toruniu, Bydgoszczy i Włocławku województwo kujawsko-pomorskie uczci 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Uroczystości rozpoczną msze święte w intencji ofiar w Toruniu i Włocławku.
Polscy jeńcy wojenni – blisko 15 tysięcy zawodowych oficerów wojska i rezerwistów - którzy jesienią 1939 roku dostali się do sowieckiej niewoli, zostali rozstrzelani wiosną 1940 roku w lesie katyńskim niedaleko Smoleńska. Zbrodni dokonały sowieckie służby policyjne na polecenie najwyższych władz Związku Radzieckiego. 13 kwietnia, datę ujawnienia informacji o odnalezieniu grobów katyńskich w 1942 roku, jest obchodzona jako symboliczna rocznica mordu.

- Katyń to symbol losów Polaków wciśniętych pomiędzy dwie mordercze, totalitarne potęgi. O brutalnej prawdzie tej straszliwej zbrodni musimy pamiętać nie po to, by jątrzyć i dzielić, ale po to, by nic podobnego nie wydarzyło się nigdy więcej – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Kujawsko-pomorskie uroczystości Uroczystości rozpoczną 11 kwietnia msze święte w intencji ofiar w Toruniu i Włocławku. Drugiego dnia obchodów, 12 kwietnia,  w zaplanowane są dwa wydarzenia – otwarcie plenerowej wystawy „Charków, Katyń, Twer, Bykownia” na Rynku Staromiejskim w Toruniu, połączone z rozstrzygnięciem konursu „Katyń i Martyrologia Polaków na Wschodzie oczami młodych” w toruńskim Dworze Artusa oraz uroczysty koncert „Katyń. Pamiętamy ...” w katedrze we Włocławku.

We włocławskiej katedrze wystąpi Sinfonietta Cracovia pod batutą Jerzego Maksymiuka z towarzyszeniem chórów akademickich kujawsko-pomorskich uczelni. Koncert będzie transmitowany w regionalnym paśmie TVP.

Katyńskie marsze pamięci zaplanowano na 13 kwietnia. Najwcześniej, o 10.30, ruszy pochód w Bydgoszczy, pokonując trasę z kościoła Świętych Braci Męczenników na Stary Rynek. Marsz we Włocławku – trasę wyznaczają Pomnik Obrońców Wisły i Pomnik Żołnierzy AK – rozpocznie się w samo południe. Torunianie wyruszą spod kościoła św. Katarzyny w kierunku Rynku Staromiejskiego o 20.

Więcej szczegółów na przygotowanej przez kujawsko-pomorski urząd marszałkowski specjalnej stronie internetowej www.katyn.kujawsko-pomorskie.pl  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.