PARTNER PORTALU
  • BGK

Obowiązek szkolny, przepisy oświatowe, MEN: Nie trzeba wprowadzać przepisów przejściowych

  • Parlamentarny.pl (bad)    1 marca 2016 - 12:52
Obowiązek szkolny, przepisy oświatowe, MEN: Nie trzeba wprowadzać przepisów przejściowych
Rodzic sześciolatka nie ma obowiązku zapisania dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej. Fot. MEN

- Rodzic dziecka siedmioletniego ma obowiązek, a sześcioletniego – ma prawo – do zapisania dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej - przypomina Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN).
MEN, w związku z licznymi pytaniami dotyczącymi przepisów związanych z wiekiem rozpoczęcia przez dzieci realizacji obowiązku szkolnego, przypomina kilka podstawowych faktów.

- Od 1 września 2016 roku obowiązkiem szkolnym będą objęte tylko dzieci siedmioletnie, a sześciolatki – jeśli taka będzie decyzja rodziców. Zatem rodzic sześciolatka nie ma obowiązku zapisania dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej. Warto zwrócić też uwagę, że to rodzic zgłasza dziecko do szkoły, a nie gmina w jego imieniu – podaje resort.

Czytaj też: ZNP skomentował 100 dni rządu: Zmiany w oświacie wywołują wiele negatywnych emocji

Dzieci siedmioletnie i sześcioletnie (jeśli chcą) przyjmowane są do klasy pierwszej szkoły obwodowej z urzędu – na podstawie zgłoszenia rodziców. Nie ma tu mowy o żadnej rekrutacji. Rekrutacja obejmuje tylko te dzieci, których rodzice wybiorą szkołę dla dziecka poza obwodem. Terminy takiej rekrutacji ustala gmina.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • tomek, 2016-03-02 11:33:38

    Do rodzic: za dziecko 7-letnie uważa się to urodzone w 2009 roku
  • rodzic, 2016-03-01 22:29:22

    Jeżeli dziecko siedem lat kończy 21 listopada to ma obowiązek czy prawo ? Takie wszystko jasne a w szkole ani dyrekcja ani nauczyciele nie wiedzą.