Obowiązek szkolny, przepisy oświatowe, MEN: Nie trzeba wprowadzać przepisów przejściowych

- Rodzic dziecka siedmioletniego ma obowiązek, a sześcioletniego – ma prawo – do zapisania dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej - przypomina Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN).
Obowiązek szkolny, przepisy oświatowe, MEN: Nie trzeba wprowadzać przepisów przejściowych
Rodzic sześciolatka nie ma obowiązku zapisania dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej. Fot. MEN

MEN, w związku z licznymi pytaniami dotyczącymi przepisów związanych z wiekiem rozpoczęcia przez dzieci realizacji obowiązku szkolnego, przypomina kilka podstawowych faktów.

- Od 1 września 2016 roku obowiązkiem szkolnym będą objęte tylko dzieci siedmioletnie, a sześciolatki – jeśli taka będzie decyzja rodziców. Zatem rodzic sześciolatka nie ma obowiązku zapisania dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej. Warto zwrócić też uwagę, że to rodzic zgłasza dziecko do szkoły, a nie gmina w jego imieniu – podaje resort.

Czytaj też: ZNP skomentował 100 dni rządu: Zmiany w oświacie wywołują wiele negatywnych emocji

Dzieci siedmioletnie i sześcioletnie (jeśli chcą) przyjmowane są do klasy pierwszej szkoły obwodowej z urzędu – na podstawie zgłoszenia rodziców. Nie ma tu mowy o żadnej rekrutacji. Rekrutacja obejmuje tylko te dzieci, których rodzice wybiorą szkołę dla dziecka poza obwodem. Terminy takiej rekrutacji ustala gmina.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do rodzic: za dziecko 7-letnie uważa się to urodzone w 2009 roku

tomek, 2016-03-02 11:33:38 odpowiedz

Jeżeli dziecko siedem lat kończy 21 listopada to ma obowiązek czy prawo ? Takie wszystko jasne a w szkole ani dyrekcja ani nauczyciele nie wiedzą.

rodzic, 2016-03-01 22:29:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE