PARTNER PORTALU
  • BGK

Obywatele Kultury czekają na pakt

  • PAP    13 maja 2011 - 11:08
Obywatele Kultury czekają na pakt

Najważniejszym rezultatem Kongresu Obywateli Kultury ma być podpisanie Paktu dla Kultury – dokumentu, w którym postulowane jest podwyższenie wydatków na kulturę do wysokości 1 proc. budżetu państwa.
Kongres – jak zapowiadają jego organizatorzy z ruchu społecznego Obywatele Kultury – jest próbą odrzucenia swoistego dyktatu ekonomistów i polityków, uznających, że w hierarchii priorytetów państwa edukacja, kultura i nauka nie są najważniejsze.

Czytaj też: Gdańsk poparł "Pakt dla Kultury"

„Władza potrzebuje kultury jako decorum, politycy bardzo lubią wydawać pieniądze na te przedsięwzięcia kulturalne, które w krótkim czasie poprawiają wizerunek władzy. W Polsce klasa polityczna wykazała szczególnie małe zrozumienie dla kultury jako sfery życia społecznego” – mówi Beata Stasińska, przedstawicielka Obywateli Kultury.

Czytaj też: Katowice za kulturalnym paktem

Uczestnicy Kongresu zastanawiać się będą nad sposobami pozyskiwania środków na działalność takich instytucji jak muzea, galerie czy filharmonie – po biblioteki.

Chodzi także o programy edukacyjne – począwszy od żłobków, przez przedszkola, na szkołach skończywszy. W panelu „Czy VAT jest barierą w rozwoju kultury?” organizowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej udział wezmą m.in. wiceminister finansów Maciej Grabowski, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy Maciej Hoffman i dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie Paweł Jaskanis.

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych i „Kultura Liberalna” organizują spotkanie pt. „Debata publiczna w kulturze, kultura debaty publicznej”. Uczestnicy dyskusji, m.in. Piotr Frączak z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana, będą rozmawiać m.in. o tym, czy istnieje język, który połączyć mógłby artystów, animatorów kultury, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz akademików.

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zorganizuje również dyskusję „Fundusze europejskie na kulturę”. Jak pomóc zainteresowanym organizacjom i środowiskom obywatelskim zagwarantować w funduszach europejskich na lata 2014-2020 środki na kulturę i edukację będą się zastanawiać m.in. dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie Adam Czyżewski oraz Karolina Tylus-Sowa, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czy kultura jest dobrem czy zbytkiem, na który sobie nie możemy pozwolić? Czy dostęp do kultury może być łatwy i tani? – na te m.in. pytania będą próbować odpowiedzieć uczestnicy panelu pt. „Czy buty są ważniejsze od Szekspira? Odbiorca kultury w centrum zainteresowania”.

Udział w nim zapowiedzieli m.in. prezes Narodowego Banku Polskiego, b. premier Marek Belka, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Boni, prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski.

Podpisanie Paktu dla Kultury przez premiera Donalda Tuska planowane jest w sobotę w południe. W dokumencie – oprócz postulatu dotyczącego 1 proc. – znalazły się także punkty dotyczące m.in. zapewnienia równego dostępu do kultury wszystkim obywatelom; wypracowanie systemu umożliwiającego przeznaczenie 1 proc. CIT na wsparcie przedsięwzięć kulturalnych; wprowadzenie nowoczesnej ustawy medialnej gwarantującej realizację misji mediów publicznych – na podstawie projektu ustawy Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych i powołanie Komitetu Sterującego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego składającego się w 70 proc. z przedstawicieli Obywateli Kultury oraz organizacji społecznych, a w 30 proc. z przedstawicieli rządu i samorządu.

Pod wystosowanym w lutym 2010 r. apelem do prezesa Rady Ministrów o akceptację dla Paktu dla Kultury podpisało się kilkuset polskich twórców, przedstawicieli instytucji kultury.

W maju 2010 r. rozpoczęto publiczną zbiórkę podpisów; do tej pory podpisy złożyło ok. 90 tys. Polaków. 17 czerwca w liście skierowanym do Obywateli Kultury premier Donald Tusk zadeklarował przyjęcie postulatów Obywateli Kultury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.