PARTNER PORTALU
  • BGK

Obywatele mają prawo wiedzieć

  • PAP    26 marca 2010 - 09:20

Często dotarcie do informacji jest niemal niemożliwe, mimo że obywatele mają prawo domagać się informacji np. na temat budżetu szkoły, do której chodzą ich dzieci albo wglądu w umowy, jakie gmina zawiera np. w zakresie odśnieżania.
Dostęp do informacji publicznej i prawne aspekty korzystania z nowoczesnych technologii - to niektóre z tematów drugiego dnia Kongresu Praw Obywatelskich, który od czwartku trwa w Warszawie.

W piątek organizatorzy panelu poświęconego dostępowi do informacji publicznej będą się zastanawiać, czy nie należy stworzyć specjalnego organu, który stałby na straży prawa do informacji. Zaznaczają, że choć prawo to jest zagwarantowane m.in. w konstytucji, to jego realizacja napotyka na szereg trudności.

- W tej chwili zdarza się, że dotarcie do niektórych informacji trwa bardzo długo. A często po dwóch latach dany dokument przestaje być potrzebny - mówił Szymon Osowski ze Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich.

Jego zdaniem, problemy z dostępem do informacji wynikają m.in. z tego, że w Polsce wciąż obowiązuje "kultura tajności" - urzędy i instytucje często obawiają się ujawniania swoich informacji. Ta niechęć spowodowana jest także tym, że niekiedy są to informacje niewygodne.

Jak przekonuje Osowski, dostęp do informacji publicznych powinien być szybki i bezpłatny. - Być może powinna o tym rozstrzygać specjalna komisja czy instytucja - żeby nie trzeba było chodzić do sądów, aby uzyskać dostęp do informacji, ale załatwić to maksymalnie w 1,5 miesiąca. Nad tym będziemy się zastawiać - mówił Osowski.

Przypomniał, że obywatele mają prawo domagać się informacji np. na temat budżetu szkoły, do której chodzą ich dzieci albo wglądu w umowy, jakie gmina zawiera np. w zakresie odśnieżania.

Kongres Praw Obywatelskich, który rozpoczął się w czwartek, potrwa trzy dni.

Na piątek przewidziano również panele dotyczące referendów i obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej oraz kontroli społecznej nad wydatkami publicznymi, a także dyskusje na temat m.in. pomocy osobom zadłużonym, reklamach w przestrzeni publicznej oraz prawach człowieka w Tybecie.

Na ostatni dzień Kongresu - sobotę - zaplanowano rozmowy na temat unormowań prawnych dotyczących funkcjonowania internetu. Ponadto uczestnicy paneli poruszą tematy prawa do prywatności i dostępu Polaków do pomocy prawnej.

Wszystkie sesje i spotkania odbywają się w stołecznym kinie Kultura.

Organizację Kongresu koordynuje Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. Swoje sesje organizuje ok. 30 organizacji, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja im. Stefana Batorego, Greenpeace, Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Koalicja Otwartej Edukacji, Polska Zielona Sieć i Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Do uczestnictwa w poszczególnych panelach zaproszono przedstawicieli rządu, naukowców, prawników, polityków, dziennikarzy i działaczy społecznych.

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych powstała w styczniu 2003 r. Jej celem jest m.in. budowanie silnego i wiarygodnego sektora pozarządowego jako niezbędnego elementu istnienia społeczeństwa obywatelskiego. OFOP podejmuje inicjatywy mające na celu rozwój organizacji członkowskich oraz reprezentowanie ich interesów w sprawach wspólnych dla wszystkich organizacji. Skupia obecnie 85 organizacji i stowarzyszeń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Terrestre Peregrino, 2010-03-27 12:04:10

    To co zatajone, To i znieprawione. Szmer banknotów w workach dla managementów, Czyni potajemnym każden z dokumentów.