PARTNER PORTALU
  • BGK

Obywatelskim projektem uczniów w nietolerancję

  • PAP    6 kwietnia 2013 - 09:50

"Takie jest moje marzenie: zmienię świat wokół siebie" - pod tym hasłem rusza konkurs na projekt obywatelski, podejmujący walkę z nierównością, dyskryminacją i ksenofobią. Projekty zgłaszać mogą uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Konkurs ogłaszają: Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak wraz z Konsulatem USA w Krakowie i Ambasadą USA w Warszawie, przy współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Polskiej Akcji Humanitarnej, Amnesty International Polska i Amnesty International Kraków.

Konkursowe hasło nawiązuje do wypowiedzianych 50 lat temu słów przywódcy walki o równouprawnienie Murzynów, pastora Martina Luthera Kinga: "I have a dream...".

Według organizatorów konkursu "było to jedno z najważniejszych i najbardziej inspirujących przemówień XX wieku". "U stóp pomnika Abrahama Lincolna w Waszyngtonie w 1963 roku Martin Luter King mówił o równości, swobodach obywatelskich i prawach człowieka" - przypominają.

Do tych właśnie idei nawiązywać mają prace konkursowe. "Czy w Waszym najbliższym otoczeniu pojawia się nierówność, nietolerancja, dyskryminacja, ksenofobia? Jakie są Wasze marzenia, by to zmienić? Rozejrzyjcie się i napiszcie: co da się poprawić, ulepszyć w najbliższym otoczeniu? Wystarczy chcieć - pomysły przyjdą same!" - zachęcają organizatorzy konkursu.

Prace na konkurs do końca maja zgłaszać mogą szkolne zespoły, składające się z czterech uczniów i nauczyciela-opiekuna. Projekt ma zostać zaplanowany i zrealizowany w środowisku lokalnym i dotyczyć rozwiązania konkretnego problemu. Działania przewidziane w projekcie nie mogą przekraczać trzech miesięcy. Projekty powinny zakładać współpracę z partnerami zewnętrznymi takimi jak np. samorząd, biblioteka, lokalne organizacje pozarządowe, domy kultury, lokalna parafia, lokalne media.

Projekty należy przesyłać w formularzu konkursowym dostępnym na stronie internetowej: www.tolerancja.pl. Tam też dostępny jest regulamin konkursu.

Zwycięzcy otrzymają m.in. wsparcie finansowe na realizację projektu. Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 21 czerwca 2013 r. w Krakowie.

Organizatorzy konkursu zapowiadają ponadto w Warszawie i Krakowie cykl wydarzeń przypominających o przypadającej 28 sierpnia 2013 r. 50. rocznicy przemówienia Martina Luthera Kinga. Będą to m.in. gry miejskie, bieg i warsztaty dla młodzieży poświęcone prawom człowieka i postawom otwartym na różnorodność kulturową.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Zbigniew Walczak, 2013-04-08 11:13:06

    Na patrona konkursu proponuję Pawkę Morozowa.