PARTNER PORTALU
  • BGK

Ocena pracy nauczycieli. Związek negatywnie o propozycjach zmian

  • KDS    10 maja 2018 - 21:15
Ocena pracy nauczycieli. Związek negatywnie o propozycjach zmian
Nowe zasady mają obowiązywać od 1 września 2018 r. (fot.shutterstock.com)

Forum Związków Zawodowych w całości odrzuciło projekt rozporządzenia wprowadzający nowe zasady oceny pracy nauczycieli.
Nowe przepisy precyzują, że kryteria oceny nauczycieli - zgodnie z wytycznymi zawartymi w ustawie - ma określić Minister Edukacji Narodowej w rozporządzeniu, wskaźniki oceny zaś - dyrektor każdej szkoły w regulaminie. Według MEN, taka formuła pozwoli na uwzględnienie przy ocenianiu specyfiki szkół i warunków, w jakich pracują nauczyciele: placówek małych, dużych, miejskich, wiejskich, itd.

FZZ w przyjętym stanowisku wnosi o pilną nowelizację Karty nauczyciela, co ma pozwolić na usunięcie - ich zdaniem - kuriozalnej sytuacji prawnej, w której wymogi, jakie musi spełnić nauczyciel zawarte są zarówno w aktach powszechnie obowiązujących jak ustawy i rozporządzenia jak i w regulaminach wewnętrznych. 

Związek zaznacza też, że w pełni popiera uwagi i zastrzeżenia, jakie przedstawił Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. RPO w liście skierowanym do Anny Zalewskiej wskazał, że brak jednolitego sposobu oceny pracy nauczycieli oraz samych dyrektorów może budzić wątpliwości co do przestrzegania podstawowych praw i wolności.

Zdaniem rzecznika niezagwarantowanie nauczycielom oraz dyrektorom szkół jednolitego sposobu oceny ich pracy, niezależnego od „szkolnych” bądź „lokalnych” uwarunkowań, może budzić wątpliwości pod kątem zapewnienia przestrzegania podstawowych praw i wolności przysługujących obywatelom.

W przyjętym stanowisku związek podnosi, że system oceniania pracy nauczycieli musi być jednolity i powszechny, a nie uzależniony od niezdefiniowanych czynników typu "specyfika pracy w danej szkole".

Nowe zasady będą obowiązywać od 1 września 2018 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • belfer, 2018-05-11 11:32:13

    Przedstawiciele RP (nauczycieli) są w komisjach konkursowych na dyrektorów szkół. Dyrektorzy zrobią wszystko aby przypodobać się nauczycielom, bo dzięki nim może zostać dyrektorem na następną kadencję. Ocenę pracy nauczycieli powinny dokonywać nie związane z daną placówką komisje.