PARTNER PORTALU
  • BGK

Od dziś łatwiej zakładać żłobki

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    4 kwietnia 2011 - 06:40
Od dziś łatwiej zakładać żłobki

Żłobki straciły status zakładu opieki zdrowotnej i nie muszą spełniać takich standardów jak szpitale. Gminy mogą zatrudniać dziennego opiekuna, który zajmie się dziećmi w swoim domu.
Żłobki, kluby dziecięce, dzienni opiekunowie i nianie to formy opieki, z których będą mogli korzystać rodzice mający dzieci poniżej trzech lat. Ich powstawanie umożliwią wchodzące dziś w życie przepisy tzw. ustawy żłobkowej – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podstawową zmianą, którą wprowadza ustawa, jest pozbawienie żłobków statusu zakładu opieki zdrowotnej (ZOZ). Spowoduje, że założenie żłobka i jego prowadzenie będzie prostsze i mniej kosztowne.

Czytaj też: Żłobki za unijną kasę

Dziecko będzie mogło przebywać w żłobku przez 10 godzin dziennie, ale rodzice zapłacą za opiekę oraz wyżywienie dzieci. Jeżeli żłobek będzie należeć do gminy, wysokość opłat określi uchwała radnych. Jeżeli prowadzącym będzie osoba fizyczna, to ona określi te kwoty.

Nową formą opieki będzie dzienny opiekun, czyli osoba, która zajmuje się dziećmi w swoim domu lub mieszkaniu. Będzie ją zatrudniała gmina, podpisując z nią umowę-zlecenie na świadczenie usług opieki. W związku z tym to gmina będzie jej wypłacać wynagrodzenie, ale rodzice będą ponosić koszty związane z opieką i wyżywieniem dzieci.

Czytaj też: Rząd da gminom pieniądze na żłobki i kluby

Dzienny opiekun będzie mógł zajmować się maksymalnie 5 dzieci. Jeżeli jednak jedno z dzieci nie ma ukończonego roku życia, wymaga szczególnej opieki lub jest niepełnosprawne, to pod jego opieką znajdzie się 3 dzieci.

Dzienny opiekun będzie wybierany przez gminę w konkursie ofert, który będzie przeprowadzany zgodnie z zasadami określonymi w przepisach o działalności pożytku publicznego i wolontariacie – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Ustawowe ułatwiania przy zakładaniu żłobków

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.