PARTNER PORTALU
  • BGK

Od lipca wnioski na oddziały przedszkolne

  • PAP    12 kwietnia 2013 - 12:29
Od lipca wnioski na oddziały przedszkolne

Od lipca samorządy mogą aplikować o środki z puli 200 mln zł, przeznaczonych na podniesienie standardu oddziałów przedszkolnych – powiedziała w piątek minister edukacji Krystyna Szumilas.
Szumilas przypomniała na antenie TVN24, że „przesunięcie 200 mln zł do regionów" zaproponowała w styczniu 2013 r. razem z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską. Pieniądze te mają umożliwić remont szkół podstawowych i dostosowanie oddziałów przedszkolnych do potrzeb najmłodszych. Jest to propozycja m.in. dla gmin, w których istnieje mało przedszkoli.

Czytaj też: UE dofinansuje przedszkola przy podstawówkach

Aplikowanie o te środki możliwe będzie od lipca i nie wymaga od gmin wkładu własnego - podkreśliła minister. „Samorządy regionalne są bardzo zainteresowane tą propozycją, również gminy czekają na te środki" - dodała.

Pieniądze te (dokładnie 210 mln zł) pochodzą z unijnego Programu Kapitał Ludzki i mają posłużyć modernizacji przedszkoli przy szkołach podstawowych. Trafią głównie do gmin wiejskich, gdzie edukacja przedszkolna odbywa się tylko w szkołach. Jak zapowiadano w styczniu, pomoc obejmie prawie 2,3 tys. przedszkoli zlokalizowanych przy 1402 szkołach podstawowych (na jeden oddział przedszkolny ma przypaść ok. 90 tys. zł).

Środki te mają pomóc w dostosowaniu sal w oddziałach przedszkolnych na potrzeby młodszych dzieci. Szkoły będą też mogły zakupić wyposażenie sal, pomoce dydaktyczne, przeznaczyć je na place zabaw. Za realizację tego celu odpowiedzialne będą samorządy wojewódzkie.

W piątek Szumilas tłumaczyła, że pula przeznaczona na podniesienie standardu oddziałów przedszkolnych może również pomóc w rozwiązaniu problemów stwierdzonych przez Sanepid po kontroli prawie 15 tys. szkolnych oddziałów zerowych. Inspektorzy uznali, że najczęstsze problemy dotyczą zapewnienia dzieciom miejsca do rekreacji - oraz sanitariatów, często niedostosowanych do wzrostu małych uczniów.

Minister dodała, że w szkołach niemal całej Polski jest już 184 tys. dzieci, które rozpoczęły edukację w wieku sześciu lat (od 2009 r.). Sześciolatki trafiły w sumie do 90 proc. szkół podstawowych - przypomniała minister.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.