PARTNER PORTALU
 • BGK

Od września będą powstawać klasy kształcące mechaników motocyklowych

 • PAP    18 czerwca 2015 - 06:39
Od września będą powstawać klasy kształcące mechaników motocyklowych
Rok Szkoły Zawodowców – minister edukacji w Poznaniu i Obornikach (fot. men.gov.pl)

Od 1 września w szkołach zawodowych mogą powstawać klasy kształcące mechaników motocyklowych. Stało się to dzięki odpowiedniemu rozporządzeniu i wpisaniu zawodu do systemu kształcenia.
"Poznań sprawił, że mamy nowy zawód mechanika motocyklowego. Świat się rozwija bardzo dynamicznie. Niektóre zawody zanikają, a inne będą się tworzyć" - powiedziała w Poznaniu minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

Nowa profesja od września

Pierwsze klasy uczące mechaników mogą ruszyć od nowego roku szkolnego. W ramach promocji nauczania w tym zawodzie i otwieranego w Poznaniu Centrum Szkolenia Mechaników Motocyklowych minister wzięła udział w przejażdżce motocyklowej.

Jak powiedział poseł Jacek Tomczak, przewodniczący Komitetu Krajowej Izby Gospodarczej ds. Oświaty i Szkolnictwa Zawodowego, "potrzebę tego zawodu definiowano od lat". "Była to inicjatywa rzemieślników, fanów motoryzacji motocyklowej. Oni zainteresowali nas tym problemem. Rok temu podczas konferencji w Poznaniu, na której była pani minister, ta inicjatywa wypłynęła. Efektem była zmiana rozporządzenia i nowy zawód" - dodał Tomczak.

Branża motocyklowa to przyszłość

Zdaniem posła, w Polsce rynek serwisów motocyklowych się rozwija, bo rośnie liczba motocykli na drogach. "Młodzi ludzie mają szansę kształcić się w zawodzie, który da im pracę" - uważa Tomczak.

Konferencja promująca zawód odbyła się w poznańskim Zespole Szkół Budowlanych, w którym od 1 września otwarta zostanie klasa mechaników pojazdów motocyklowych.

Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych Arkadiusz Dratwa powiedział PAP, że "szkoła robi wszystko, żeby utworzyć pierwszą klasę". "Praktyki będą się odbywały u rzemieślników. Dzięki współpracy z panią minister udało nam się również dofinansować zakup teoretycznych pomocy dydaktycznych do sal" - dodał.

Szkoła jest prekursorem w nauce młodzieży w nowym zawodzie. Kształcenie ma się odbywać w systemie dualnym, czyli naprzemiennie - tydzień po tygodniu nauka w szkole i zakładzie rzemieślniczym. Program obejmuje również dodatkowe szkolenia u producentów motocykli. Dyrekcja zakłada, że każdy uczeń skończy szkołę z prawem jazdy kategorii A - na motocykle.

Dratwa zaznaczył, że motocykle naprawia się od lat, ale nie wolno zapomnieć, że zmieniają swoją technologię i parametry. "Dziś jest potrzebny wykwalifikowany mechanik, aby zapewnić bezpieczeństwo na drogach" - mówił.

W warsztatach brakuje rąk do pracy

Właściciel warsztatu naprawy motocykli Zbigniew Kopras stwierdził, że rąk do pracy potrzeba m.in. ze względu na coraz większą popularność jednośladów spowodowaną wprowadzeniem możliwości prowadzenia motocykli do pojemności 125cc przez osoby z prawem jazdy kategorii B.

"Mechanikami są pasjonaci i kierowcy wyścigowi. Potrzeba kogoś, kto zgłębił wiedzę na ten temat. Prozaiczna sytuacja - motocykl po wypadku - firma ubezpieczeniowa przy naprawie zapyta o kwalifikacje zawodowe" - tłumaczył.

Kopras jest zaangażowany w utworzenie klasy w poznańskiej szkole. "Myślę, że do września skompletujemy grupę 18-20 uczniów, których moglibyśmy uczyć w zawodzie. Teraz szykuję się do stworzenia nowego warsztatu do nauki w zawodzie mechanik motocyklowy" - dodał.

Minister edukacji narodowej przyjechała do Poznania, aby wziąć udział w zorganizowanej przez Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu, Wielkopolską Izbę Budownictwa oraz posła Jacka Tomczaka konferencji "Wielkopolski Sejmik Kształcenia Zawodowego". W trakcie spotkania dyskutowano o egzaminach zawodowych, nauce zawodu u pracodawcy i kształceniu dualnym jako obszarze współpracy samorządu terytorialnego i gospodarczego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.