PARTNER PORTALU
  • BGK

Odbudowują synagogę w Sanoku

  • PAP    23 maja 2011 - 18:19

Budowę repliki dachu spalonej synagogi z Gwoźdźca k. Lwowa rozpoczęto w poniedziałek w Sanoku.
Replika będzie elementem stałej wystawy powstającego Muzeum Historii Żydów Polskich - poinformował dyrektor projektu wystawy MHŻP, Robert Supeł.

- Dach będzie rekonstruowany w sanockim Muzeum Budownictwa Ludowego przez najbliższe sześć tygodni. Wszystkie prace wykonywane są ręcznie przy użyciu tradycyjnych narzędzi i technik - powiedział Supeł.

Po wykonaniu dachu w kolejnych ośmiu miastach w Polsce będzie odtwarzana polichromia, która znajdowała się na ośmiu częściach sufitu synagogi. Supeł podkreślił, że ważnym elementem budowy repliki dachu synagogi jest edukacja młodzieży.

- Na dwutygodniowych turnusach wraz z cieślami, a potem malarzami pracować będą 20 - osobowe grupy studentów, m.in. z Polski, Stanów Zjednoczonych, Izraela i Białorusi - zaznaczył.

Zrekonstruowany dach synagogi będzie elementem stałej wystawy w MHŻP. Wokół niego mają być prezentowane zabytki z XVII i XVIII stulecia. - Dach będzie widoczny z kilku poziomów. Odwiedzający muzeum obejrzą od spodu zdobienie, a od góry więźbę dachową i gont - powiedział Supeł.

Synagogę w Gwoźdźcu zbudowano w XVII wieku. Należy do przykładów żydowskiej drewnianej architektury sakralnej tamtego okresu. Jej wysokość wynosiła ok. 15 metrów, w tym 9 metrów liczył dach. Podstawa dachu ma prawie 100 m kw. Decyzja o rekonstrukcji jej dachu wynikała z bogatej dokumentacji fotograficznej i rysunkowej obiektu.

Synagoga został spalona podczas pierwszej wojny światowej. W okresie międzywojennym rozpoczęto jej odbudowę. Po raz kolejny została zniszczona w czasie drugiej wojny światowej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.