PARTNER PORTALU
  • BGK

Odnowiony hejnał na 665 lat Nowego Targu

  • PAP    22 czerwca 2011 - 14:00

Hejnału Nowego Targu w nowej aranżacji zabrzmiał po raz pierwszy na rynku miejskim z okazji 665. rocznicy lokacji Królewskiego Wolnego Miasta Nowego Targu.
Na co dzień hejnał będzie odtwarzany z wieży nowotarskiego ratusza o godzinie 9.00, 12.00, 15.00, 18.00 i 21.00. „Nowy hejnał jest bardziej skoczny i optymistyczny, jego melodia nawiązuje do góralskiej nuty, dzięki czemu słuchacz od razu wie, że znajduje na Podhalu” – powiedział burmistrz Nowego Targu, Marek Fryźlewicz.

W środę w południe na nowotarskim rynku odbyło się uroczyste wykonanie hejnału przed ratuszem, gdzie utwór wykonało trzech hejnalistów. Na co dzień hejnał będzie odtwarzany ze specjalnej aparatury zainstalowanej na wieży nowotarskiego ratusza o godzinie 9.00, 12.00, 15.00, 18.00 i 21.00.

Hejnał Nowego Targu skomponował Józef Edmund Titz (1900-1988), a jego aranżację na trąbkę przygotował prof. Mieczysław Mejza. Titz był nauczycielem w Gimnazjum Państwowym w Wadowicach, gdzie uczył muzyki i śpiewu przyszłego papieża, Karola Wojtyłę.

Jak powiedział doradca burmistrza Nowego Targu, Piotr Rayski – Pawlik, poprzedni hejnał miasta to w istocie ten sam utwór, ale w innej aranżacji. „Były głosy mieszkańców, że poprzedni hejnał był zbyt smutny, ale nie to było powodem zaprzestania jego odtwarzania. Przyczyna była bardziej prozaiczna, a był to remont ratusza w ramach rewitalizacji centrum miasta” – wytłumaczył Rayski – Pawlik. Prof. Mejza przygotował bardziej skoczną wersję hejnału na jubileusz miasta, która od środy będzie rozbrzmiewała w stolicy Podhala.

Z okazji 665. rocznicy lokacji Nowego Targu na rynku miejskim zorganizowano również „piknik średniowieczny”, w trakcie którego odbywają się pokazy walk rycerskich oraz inscenizacje pokazujące średniowieczne rzemiosło.

Przywilej lokacji Nowego Targu na prawie magdeburskim 22 czerwca 1346 roku otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego niejaki Dytrych Szyja. Miasto powstało, w widłach Białego i Czarnego Dunajca, w tym też czasie wykształcił się jego miejski układ urbanistyczny z dużym centralnym rynkiem, od którego na wschód i zachód odchodziła jedna ulica. Kazimierz Wielki był również fundatorem pierwszego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny, będącej patronką miasta.

Dzięki licznym przywilejom królewskim i rozwojowi rzemiosła miasto szybko się rozwijało. Już w 1396 roku Nowy Targ był ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym z działającymi w pełnym składzie władzami samorządowymi. Od początku XV wieku był zaś miastem królewskim i siedzibą starosty. W XVI wieku miasto uzyskało prawo składowania wielickiej soli i olkuskiego ołowiu, pobierania cła od wiezionych z Węgier towarów, a kolejni królowie Polski zezwalali na regularne organizowanie jarmarków w Nowym Targu.

Nowy Targ do nadal pełni role głównego miasta handlowego na Podhalu, a tradycja organizowania jarmarków przetrwała tu do czasów współczesnych, jednak w ciągu wieków zmianie ulegały ich forma, miejsce i czas trwania. Obecni słynący nie tylko w Polsce, ale i popularny wśród Słowaków, nowotarski jarmark odbywa się w każdy czwartek i sobotę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.