PARTNER PORTALU
  • BGK

Ogród botaniczny w budowie

  • PAP    28 lipca 2010 - 16:55
Ogród botaniczny w budowie

Trwają prace przy budowie Kieleckiego Ogrodu Botanicznego, który powstanie na ponad 12 ha. Zostaną tam wyeksponowane m.in. zbiorowiska roślinne typowe dla regionu Gór Świętokrzyskich i Ponidzia.
W środę porozumienie w sprawie budowy Kieleckiego Ogrodu Botanicznego podpisali prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego prof. Regina Renz. Miasto ma zająć się budową, natomiast nasadzenia roślin i późniejsza opieka nad ogrodem należeć będzie do uczelni.
 
Ogród powstanie na zboczu wzgórza Karczówka. Część powierzchni została skanalizowana, doprowadzono wodociągi, trwa budowa ogrodzenia. Być może jeszcze w tym roku zasadzone zostaną pierwsze rośliny. W przyszłości powstanie tam m.in. oranżeria.
 
Według prof. Janusza Łuszczyńskiego z uniwersytetu ogród ma być nowoczesny i pełnić rolę centrum bioróżnorodności botanicznej, ma się wpisywać w ochronę zagrożonych gatunków roślin. Powstać tam mają w przyszłości pawilony dydaktyczne z laboratoriami in vitro. Ogród ma też pełnić funkcje popularyzatorskie i społeczne, rekreacyjne i turystyczne, ma promować miasto i region.
 
Łuszczyński zapowiedział, że w ogrodzie oprócz części dekoracyjnej z kolekcją roślin ozdobnych znajdą się siedliska charakterystyczne dla regionu Gór Świętokrzyskich oraz Ponidzia. Będzie to endemiczny mieszany bór jodłowy, zbiorowisko nawiązujące do świetlistej dąbrowy, buczyna karpacka, bory mieszane i grądy.
 
Dodał, że na terenie przyszłego ogrodu rosną m.in. murawy kserotermiczne, które są zbiorowiskami naturowymi - kwalifikują się do ochrony w ramach unijnego programu Natura 2000. Zostaną one wyeksponowane.
 
Według Łuszczyńskiego docelowo na terenie ogrodu botanicznego zasadzonych zostanie 5-6 tys. gatunków roślin. Jego tworzenie jest zadaniem dla kilku pokoleń.
 
Pomoc w tworzeniu ogrodu zadeklarowali na środowym spotkaniu kieleccy działkowcy. Ich prezes Zygmunt Wójcik zapowiedział, że właściciele ogródków działkowych będą sukcesywnie przekazywać do ogrodu botanicznego sadzonki roślin chronionych. W Kielcach jest 10 tys. ogródków działkowych. 
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.