PARTNER PORTALU
  • BGK

Okupują przedszkole w Biskupcu

  • PAP    5 września 2011 - 12:28
Okupują przedszkole w Biskupcu

Trzecią dobę trwa strajk okupacyjny w budynku publicznego przedszkola w Biskupcu. Mimo protestu placówka funkcjonuje normalnie. W poniedziałek odwiedzili ją wizytatorzy z kuratorium, a po południu z rodzicami przedszkolaków spotkają się władze miasta.
Zaktualizowane. Protestujący w poniedziałek rano opuścili pomieszczenia miejskiego przedszkola nr 5, by nie przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu placówki. Wewnątrz przebywa ponad 80 dzieci i wychowawcy. Uczestnicy protestu rozwiesili transparenty i stoją przed wejściem do budynku. Po południu, po opuszczeniu budynku przez przedszkolaków, wrócą do środka.

Blisko 100 rodziców, wychowawców i związkowców rotacyjnie, w kilkunastoosobowych grupach, od piątkowego wieczora zajmowało pomieszczenia przedszkola. Mieli ze sobą śpiwory i suchy prowiant.

Protestują przeciwko podwyżce opłat, które ich zdaniem należą obecnie do najwyższych w Polsce. Domagają się odwołania nowej dyrektorki placówki, która - w ich ocenie - została powołana przez władze miasta niezgodnie z prawem.

Sprzeciwiają się również wynajęciu prywatnemu przedszkolu pomieszczeń w tym samym budynku. Obawiają się, że w przyszłości doprowadzi to do prywatyzacji "piątki", która jest ostatnim publicznym przedszkolem w mieście.

Protest zorganizował komitet strajkowy, złożony z pracowników przedszkola i związkowców z ZNP, oraz wspierające ich Zgromadzenie Rodziców.- Wielokrotnie wzywaliśmy władze miasta do spotkania i podjęcia negocjacji, ale nie ma żadnego odzewu. Czujemy się ignorowani- powiedział przedstawiciel protestujących rodziców Wojciech Andrzejewski.

W poniedziałek po południu w przedszkolu ma pojawić się burmistrz Biskupca, Elżbieta Samorajczyk. Jednak - jak podkreślił Andrzejewski - ma być to wyłącznie spotkanie z rodzicami przedszkolaków, na które nie zaproszono reprezentantów protestujących.

Dlatego okupujący przedszkole przewidują kontynuację strajku w dotychczasowej formie. Nie wykluczają też zaostrzenia form protestu. W poniedziałek zbiorą się warmińsko-mazurskie władze ZNP. Jak powiedział prezes okręgu ZNP Janusz Koziński, związkowcy zdecydują najprawdopodobniej o zorganizowaniu manifestacji wspierającej protest w Biskupcu.

Zastępca burmistrza Biskupca Kamil Kozłowski spodziewa się, że poniedziałkowe spotkanie z rodzicami przedszkolaków przyczyni się do odwołania strajku i załagodzenia sporu. Jak zapewnił, mogą w nim uczestniczyć reprezentanci protestujących - mimo, że władze miasta uważają strajk za nielegalny.

Wiceburmistrz ocenił, że zmiany wprowadzone w "piątce" miały służyć lepszej organizacji pracy. Jego zdaniem, od września w przedszkolu pozostało ok. 80 dzieci i tylko siedem wychowawczyń, bo pozostałe skorzystały z urlopów zdrowotnych.

Jak podkreślił, władze samorządowe Biskupca nie chcą likwidacji przedszkola. - Dzięki unijnym dotacjom uruchomiliśmy 3 punkty przedszkolne, które zapewnią miejsca dla 60 dzieci. Chcemy dać rodzicom możliwość wyboru - powiedział Kozłowski. Jedną z takich nowych placówek ma być filia prywatnego przedszkola, umieszczona w "piątce".

W poniedziałek do biskupieckiego przedszkola przyjechali wizytatorzy z kuratorium. Warmińsko-mazurski wicekurator oświaty Marek Szter powiedział, że kontrola ma ocenić bezpieczeństwo przedszkolaków, higienę pracy i realizację arkusza organizacyjnego.

- Jeśli potwierdzą się podejrzenia, że nową dyrektor powołano wbrew prawu, bez konsultacji z radą pedagogiczną, to wojewoda może uchylić zarządzenie burmistrza Biskupca w tej sprawie - powiedział wicekurator. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.