PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztynek inwestuje w szkołę muzyczną

  • PAP    5 marca 2012 - 12:36
Olsztynek inwestuje w szkołę muzyczną

Szkoła muzyczna I stopnia będzie działała od września w Olsztynku. W pierwszym roku będzie się w niej uczyć 50-cioro dzieci.
Początkowo placówka będzie finansowana ze środków gminy Olsztynek. Od stycznia 2013 r. dostanie subwencję z resortu kultury.

Szkoła muzyczna w Olsztynku będzie filią Powiatowej Szkoły Muzycznej I Stopnia z podolsztyńskiej miejscowości Dywity. Szkoła będzie się mieściła w budynku publicznego gimnazjum im. Noblistów Polskich (są tam dobre warunki do kształcenia muzycznego, szkoła ma m.in. salę koncertową), a zajęcia będą bezpłatne.

Jak poinformował rzecznik olsztyńskiego starostwa Jacek Niedźwiedzki od września do grudnia koszt prowadzenia szkoły pokryje olsztynecki samorząd, od stycznia 2013 roku szkoła ma otrzymywać subwencję z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rodzice będą musieli kupić dziecku instrument, na którym będzie ono grało – może to być nawet perkusja, ponieważ szkoła przewiduje utworzenie, rzadkiej w takich placówkach, klasy perkusji.

Mimo że szkoła dopiero powstaje towarzyszy jej ogromne zainteresowanie. Pierwotnie zakładano, że w Olsztynku w jednym oddziale będzie się uczyć 16 dzieci, a już jest 150 zgłoszeń od zainteresowanych osób. „Ankiety te wciąż spływają. Z racji tak dużego zainteresowania uruchomimy trzy oddziały po 16 osób” – powiedział dyrektor szkoły w Dywitach Janusz Ciepliński. Dodał, że każde z dzieci, które chcą się kształcić muzycznie na przełomie maja i czerwca będą miały egzaminy kwalifikacyjne.

Możliwość nauki w filii szkoły muzycznej w Olsztynku będą mieli uzdolnieni uczniowie w wieku od 5 do 16 lat. Nauka w szkole, w zależności od wieku, dziecka potrwa od 4 do 6 lat. W klasie pierwszej uczniowie będą się uczyć cztery godziny lekcyjne w tygodniu, u starszych liczba godzin się zwiększy. Nauczycielami w tej szkole będą m.in. nauczyciele z Poznania (zabierz głos/oceń prezydenta) i Gdańska (zabierz głos/oceń prezydenta).

Zajęcia w szkole muzycznej w Olsztynku będą prowadzone wyłącznie po południu. Szkoła w Olsztynku będzie drugą w powiecie olsztyńskim szkołą muzyczną utworzoną w małym miasteczku. Gdy kilka lat temu w Dywitach tworzono pierwszą szkołę muzyczną wiele osób było do pomysłu kształcenia muzycznego poza Olsztynem (zabierz głos/oceń prezydenta) sceptycznie nastawionych. Szybko jednak okazało się, że w podolsztyńskiej miejscowości chcą się kształcić tłumy dzieci, w tym te z Olsztyna gotowe do dojazdów na zajęcia.

Starosta olsztyński Mirosław Pampuch nie wyklucza powołania kolejnych tego typu placówek. Uważa, że od września 2013 roku szkoła muzyczna mogłaby powstać także w Biskupcu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.