PARTNER PORTALU
  • BGK

Operacja demontażu szczytu hełmu gdańskiego ratusza

  • PAP    18 maja 2011 - 13:27

Opóźnia się zaplanowany demontaż szczytu hełmu gdańskiego ratusza. Operację utrudnia wiatr. Prawie 15-metrowy czubek hełmu, odtworzonego po II wojnie światowej, trzeba zdemontować i zbudować na nowo.
Jak poinformowała Monika Krygier z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które ma w ratuszu swoją główną siedzibę, według informacji meteorologów, po godz. 13 w środę wiatr powinien zelżeć na tyle, by możliwa była próba zdemontowania szczytu hełmu.

Przygotowania do operacji rozpoczęły się już we wtorek, kiedy to pod ratusz przyjechały dźwigi i inne pojazdy pomocnicze, w tym ciężarówki z balastem. Sam demontaż zaplanowano na środę w południe.

Po odcięciu i ściągnięciu na ziemię wierzchołka wieży, pozostanie on na miejscu do późnych godzin nocnych, kiedy to konstrukcja zostanie odtransportowana na plac firmy, która zajmie się jej odtworzeniem.

Demontaż i odbudowę hełmu wykonuje firma Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A. w Gdańsku, która parę tygodni temu wygrała przetarg ogłoszony przez Muzeum.

Ratuszowy hełm został zbudowany na początku lat 50. ubiegłego wieku (oryginalny został zniszczony w 1945 roku) i od tego czasu nie przechodził poważniejszych zabiegów konserwatorskich. Stan jego najwyższej, liczącej ok. 15 metrów wysokości, części okazał się na tyle zły, że zdecydowano o jej demontażu i zbudowaniu na nowo. Prace przy szczycie hełmu mają rozpocząć się w kwietniu, a ich zakończenie przewidywane jest na koniec sierpnia.

Przed ponownym zamontowaniem na wieży, na szczycie odtworzonego fragmentu hełmu zostanie zainstalowana rzeźba Zygmunta II Augusta, która została zdjęta z iglicy wieży w listopadzie 2007 roku. Rzeźbę poddano konserwacji, a wraz z nią mechanizm, dzięki któremu jeszcze parę lat temu figura obracała się pod naporem wiatru (wiejącego w rozwartą połę królewskiego płaszcza).

Mierzący ok. 80 metrów wysokości gdański Ratusz Głównego Miasta, to jedna z dwóch – obok Bazyliki Mariackiej (ponad 90 metrów wysokości) – zabytkowych budowli górujących nad ścisłym historycznym centrum Gdańska. Wizerunki Bazyliki oraz Ratusza są jednymi z najczęściej używanych symboli miasta.

Historia gdańskiego Ratusza Głównego Miasta sięga XIV wieku. W 1945 roku Ratusz został bardzo poważnie uszkodzony. Zniszczona została m.in. wieża zakończona renesansowym hełmem.

Odbudowa ratusza rozpoczęła się tuż po wojnie: do początku lat 50. ub. wieku udało się m.in., odtworzyć wieżę i – także zniszczoną, mierzącą ok. 180 cm figurę Zygmunta II Augusta. Ostatecznie prace nad rekonstrukcją ratusza trwały do 1970 roku; wtedy to w obiekcie utworzono miejskie muzeum.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.