Opieka przedszkolna bardzo kosztowna

Opieka przedszkolna w Polsce na tle innych krajów OECD jest wyjątkowo kosztowna - piszą prezydenccy eksperci, a informuje o tym "Rzeczpospolita".
Opieka przedszkolna bardzo kosztowna

Wydając na przedszkola ponad 0,6 proc. PKB w 2010 r., nasz kraj zapewniał w nich opiekę mniej niż 60 proc. czterolatków. Żaden inny kraj OECD nie osiąga tak mało, wydając tak dużo. Średnio, przy takich nakładach jak w Polsce, w krajach OECD opiekę ma zapewnione blisko 90 proc. populacji czterolatków - wyliczył cytowany przez gazetę Mikołaj Herbst, autor raportu przygotowanego w trakcie prac nad ogłoszonym ostatnio prezydenckim programem prorodzinnym.

Wiele jest przyczyn takiego stanu rzeczy. Przedszkolni nauczyciele zatrudniani są na podstawie Karty nauczyciela, która centralnie reguluje czas ich pracy oraz poziom wynagrodzenia. To oznacza, że samorząd nie ma żadnego wpływu na politykę kadrową w sektorze edukacji.

Zgodnie z projektem tzw. ustawy przedszkolnej państwo od września miałoby partycypować w kosztach opieki przedszkolnej. W zamian za dotację gminy nie będą mogły pobierać od rodziców więcej niż jedną złotówkę za każdą dodatkową godzinę opieki nad dzieckiem (powyżej zawsze bezpłatnych pięciu godzin).

Z wyliczeń Herbsta wynika, że dotacja, jaką samorządy dostaną z budżetu państwa, będzie stanowić zaledwie jedną trzecią przeciętnego kosztu opieki nad dzieckiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

bardzo bardzo kosztowna szczególnie jak się konczy prace bardzo bardzo pozno.

Kora, 2013-06-03 19:56:12 odpowiedz

Wniosek jest prosty nasze przedszkolanki zarabiają za dużo, pracują za krótko i opiekują się zbyt małymi grupami dzieciaków. Przedszkole powinno być otwarte jak Tesco lub Statoil 24/24 a przedszkolanki pracować jak kasjerki z leasingu pracowniczego a płace, co tam płace ważne że jest praca. Finkę z... Dunką i tak już dzisiaj zapewne zżera zazdrość jak na nasze przedszkolanki spojrzą. Gdzie im do naszych. Niech sobie Herbsta wynajmą to im policzy i od razu się gorzej poczują. rozwiń

pllo, 2013-06-03 18:22:11 odpowiedz

Ustalenie przez Pana Herbsta tak wysokich kosztów opieki przedszkolnej w Polsce na tle innych krajów, winno być bezzwłocznie badane przez policję i prokuratorów gdyż w tej działalności naszego "bohaterskiego" państwa odbywają się olbrzymie przekręty i złodziejstwo nie mniejsze jak przy bud...owie dróg i stadionów. Najwyższy czas aby złodzieje przestali okradać nasze państwo a wtedy od razu stanęlibyśmy finansowo na nogi. Kolejne rządy zaś zajmują się sobą i wyjaśnianiem od kogo dostali jakieś prezenty. Za plecami rządu, parlamentu i prokuratury, niektórzy kradną na całego a Temida w Polsce jest ślepa. Oskarżani i karani są zaś ci obywatele, którzy ukradną kostkę margaryny w sklepie albo przekroczą szybkość na drodze o 9 km. rozwiń

kolega kolegów, 2013-06-03 10:22:48 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE