PARTNER PORTALU
  • BGK

Opieka tylko dla najlepszych sportowców

  • PAP    8 marca 2013 - 07:20
Opieka tylko dla najlepszych sportowców

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki minister sportu Joanna Mucha broniła zmian w zasadach szkolenia młodzieży. „Opieką muszą być objęci tylko najlepsi” – zaznaczyła szefowa resortu.
Uczestniczący w spotkaniu goście, reprezentujący kilka samorządów, argumentowali, że nowe zasady pozbawią wielu młodych sportowców szansy na udział w profesjonalnych zajęciach.

„Teraz zawodnicy będą wybierani przez związki sportowe, czyli szczebel centralny. Liczba objętych programem szkoleniowym zostanie ograniczona i sporo młodych zostanie wykluczonych. Na razie do objęcia pilotażem wyznaczono pięć dyscyplin: lekkoatletykę, pływanie, wioślarstwo, biathlon i żeglarstwo, ale już w przyszłym roku zmiany mają zostać wprowadzone we wszystkich" - powiedział prezes Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu Zbigniew Lewicki.

Czytaj też: Wysycha źródło finansowania sportu

Minister sportu przekonywała, że większa selekcja w tej grupie wiekowej jest konieczna. Jak dodała, sporo dzieci, które do tej pory korzystały z różnych programów, nie powinno być w ogóle objęte szkoleniem.

„O masowość chodzi w sporcie powszechnym, potem trzeba się skupić tylko na najlepszych, bo sport młodzieżowy to etap, który ma przygotowywać do wyczynu" - zaznaczyła Mucha.

Podczas wieczornego posiedzenia kontynuowano także dyskusję o podziale dyscyplin pod kątem zmian w ich finansowaniu. Posłowie postulowali, aby bardziej docenić m.in. bilard i hokej na lodzie. Marek Matuszewski (PiS) podkreślił, że byłoby to bardzo istotne w kontekście ewentualnej organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku.

Mucha zapowiedziała, że jeśli impreza odbędzie się w Polsce, to powstanie program rozwoju sportów zimowych.

„Jeśli chodzi o hokej, to ta dyscyplina nie ma skąd czerpać, bo wiele dzieci nie umie nawet jeździć na łyżwach. Duży problem to także brak sponsora strategicznego, a PZHL musi go mieć. Poza tym nie da się ukryć, że prezentowany obecnie poziom jest po prostu niski" - uzasadniła umieszczenie tej dyscypliny w grupie II sportów drużynowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.