PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłaty w żywieckich przedszkolach po nowemu

  • Gazeta Żywiecka    7 lipca 2011 - 09:38

Od 1 września zmieniają się opłaty za przedszkola prowadzone przez gminę Żywiec.
Rada Miejska anulowała uchwałę z 2007 w sprawie tzw. stałej opłaty manipulacyjnej w wysokości 130 zł. W to miejsce wprowadza odpłatność za świadczenia związane z opieką, nauczaniem i wychowaniem, realizowane przez przedszkola poza godzinami przypadającymi na bezpłatną podstawę programową. Rodzice zostaną zobligowani do podpisania z przedszkolem umowy cywilnoprawnej, określającej ile godzin dziennie dziecko będzie przebywać w placówce.

Minimum programowe określa 5 godzin bezpłatnej nauki. Przedszkole ustala sobie te godziny tak, aby objąć nią wszystkie dzieci, np. od 8.00 do 13.00. Za pobyt dziecka poza ustalonym czasem trzeba będzie dopłacić. Opłata wyniesie 2 złote za każdą rozpoczętą godzinę. Jeżeli rodzic czy opiekun prawny nie odbierze swojej pociechy w zadeklarowanej w umowie godzinie, będzie płacił dodatkowo 3 zł za każdą rozpoczętą godzinę.

Jak przewidują dyrektorzy placówek, spora część dzieci będzie uczestniczyć tylko w zajęciach programowych. Potem w ruch pójdą babcie, ciocie i rodzina. W takim przypadku będą musieli opłacić tylko koszt wyżywienia.

Dla wprowadzonej opłaty przewidziano następujące ulgi:
30% - dla drugiego i kolejnego dziecka z danej rodziny, uczęszczającego do tego samego przedszkola,
50% - dla dzieci z orzeczeniem o kształceniu specjalnym oraz dzieci z rodzin, w których dochód netto na osobę nie przekracza kryterium dochodowego, wynikającego z ustawy z 2003 r.
100% - dla dzieci, którym koszty wyżywienia pokrywa MOPS w Żywcu (zgodnie z ustawą z 2004 r.)

Burmistrz Żywca może również sam obniżyć opłatę lub zwolnić z jej wnoszenia w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.