PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłaty za przedszkola wzrosły średnio o 22 procent

  • PAP    3 stycznia 2012 - 09:19
Opłaty za przedszkola wzrosły średnio o 22 procent

Opłaty za przedszkola wzrosły jesienią 2011 roku średnio o 22,3 proc. Wśród samorządów są takie, gdzie opłaty wzrosły o 100 proc. i więcej, ale też takie, gdzie zmalały.
Część samorządów nie zmieniła opłat – wynika z raportu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Raport sporządzono w związku z nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Sprecyzowano w niej, że przedszkolem publicznym jest placówka, która zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie.

Czytaj też: Opłaty za przedszkola ciągle bolą

Wprowadzono też zapis, że wysokość opłat za pobyt dzieci w przedszkolach przekraczający pięć godzin będą ustalały rady gmin. W efekcie część samorządów od września 2011 r. podniosła opłaty za przedszkola.

Czytaj też: Opłaty za przedszkola pod lupą wojewody

Według raportu opłaty najbardziej wzrosły w województwach łódzkim – średnio o 35,21 proc., i mazowieckim – o 30,71 proc., a najmniej w województwach opolskim – o 14,89 proc., i kujawsko-pomorskim – o 16,54 proc.

Najwyższy wzrost opłat odnotowano w Jaworznie w woj. śląskim – o 153,45 proc. Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Jaworznie wcześniej rodzice nie płacili za pobyt dziecka w przedszkolu, pokrywali tylko koszty wyżywienia i nieobowiązkowych zajęć dodatkowych. Obecnie za każdą dodatkową godzinę pobytu dziecka w przedszkolu ponad pięć ustawowo bezpłatnych godzin rodzice muszą płacić 2 zł.

Według raportu opłaty za przedszkola wzrosły też znacznie m.in. w Grodzisku Wielkopolskim w woj. wielkopolskim (109,6 proc.), Piasecznie w woj. mazowieckim (97,5 proc.), Drawsku Pomorskim w woj. zachodniopomorskim (95,35 proc.), Trzebnicy w woj. dolnośląskim (93,8 proc.) i Brzezinach w woj. łódzkim (93,35 proc.).

„Nie wiem, skąd są wyliczenia mówiące o podwyżce prawie 110 proc. Do tej pory przez 11 lat była opłata stała, wynosząca 140 zł. Obecnie godzina kosztuje 3,5 zł. Przy frekwencji wynoszącej ponad 70 proc i bezpłatnych lekcjach religii można powiedzieć, że rodzice płacą mniej niż płacili przedtem przy opłacie stałej. Gmina nie czerpie żadnych zysków z tytułu zmiany opłaty w przedszkolu – dodatkowo dopłaca ok. 12 -13 tys. zł. miesięcznie” – powiedział burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański.

KOMENTARZE (2)

  • moher, 2012-01-03 15:38:42

    tak jak stwierdzil J23-to wspaniała polityka prorodzinna i już słyszę glos mego dziecka-jak nie ma dostępu do żłobkow i przedszkoli żadnych dzieci nie będzie a ja nie mam zamiaru być matką polką i się rozmnażać bez umiaru i siedzieć w domu a ja na emeryturze też nie mam zamiaru otoczyć się wnukami b...o mi się nie chce.Dzieci powinny chodzić do żłobka i przedszkola.Moje chodziły w PRL -z zapisaniem nie było żadnego problemu-żłobek i przedszkole zresztą wspaniala opieka były zakladowe i za przysłowiowe grosze.Tak powinno być i bylyby dzieci.  rozwiń
  • j23, 2012-01-03 14:30:39

    Polityka prorodzinna i tyle w temacie.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: