PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłaty za publiczne przedszkola do TK

  • PAP    29 kwietnia 2011 - 13:06
Opłaty za publiczne przedszkola do TK

SLD zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o systemie oświaty.
Posłanka SLD Bożena Kotkowska zapowiedziała w piątek, że jeszcze w maju klub Sojuszu zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o systemie oświaty. Chodzi o te rozwiązania, które pozwalają na pobieranie opłat za publiczne przedszkola.

Jak argumentowała Kotkowska, zgodnie z konstytucją, edukacja w Polsce powinna być bezpłatna. Przypomniała jednocześnie, że zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o systemie oświaty, przedszkola publiczne mają obowiązek zapewnienia dzieciom minimum 5 godzin dziennie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki.

W związku z tym - zdaniem posłanki SLD - pobieranie przez placówki publiczne stałych opłat jest sprzeczne z konstytucją. - Niedługo napiszemy więc wniosek i będziemy oddawać sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, tak aby w całej Polsce przedszkola publiczne były bezpłatne - zaznaczyła Kotkowska.

Jej zdaniem opłaty za przedszkola to dla wielu rodziców zbyt duża bariera. - Dlaczego w Polsce tak mało dzieci uczęszcza do przedszkola? Dlatego że oprócz tego, że nie ma tych przedszkoli, to jeszcze są one drogie - zaznaczyła Kotkowska.

Posłanka zwróciła przy tym uwagę, że w całej Polsce do sądów administracyjnych kierowanych jest coraz więcej pozwów od rodziców, którzy domagają się odszkodowań za bezprawnie - ich zdaniem - pobierane opłaty za publiczne przedszkola.

Przypomniała, że sama w tej sprawie kilka miesięcy temu zaskarżyła uchwałę Rady Miasta w rodzinnym Bielsku-Białej. W marcu tamtejszy wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił uchwałę radnych, orzekając, że opłaty za bielskie przedszkola były pobierane bezprawnie.

- Sąd administracyjny potwierdził moje wątpliwości i zachęcił mnie tym samym do tego, by napisać wniosek do Trybunału Konstytucyjnego - podkreśliła posłanka.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.