PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłaty za wyżywienie dzieci i pobyt w przedszkolu po godzinie 13 wolne od podatku?

  • MIW    8 stycznia 2018 - 12:59
Opłaty za wyżywienie dzieci i pobyt w przedszkolu po godzinie 13 wolne od podatku?
Pobieranie opłat za pobyt i nauczanie dzieci w przedszkolach po godzinie 13.00 może być zwolniona z podatku od towarów i usług. (fot. pixabay.com)

Pobieranie opłat za pobyt i nauczanie dzieci w przedszkolach po godzinie 13.00 może być zwolnione z podatku od towarów i usług. Tak samo jak pobieranie opłaty od rodziców za korzystanie przez dzieci z wyżywienia podczas pobytu w przedszkolu – wynika z interpretacji, jaką przedstawił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
• W świetle obowiązujących przepisów zapewnienie pobytu i nauczania dzieciom w przedszkolu po godzinie 13, jak również odpłatne zapewnienie im posiłków wypełnia definicję działalności gospodarczej.

• Zdaniem KIS gmina świadcząc odpłatnie te usługi działa w reżimie cywilnoprawnym, a nie publicznoprawnym.

• Ustawa o podatku od towarów i usług, jak też przepisy wykonawcze do niej przewidują jednak dla niektórych czynności obniżone stawki podatku bądź zwolnienie od podatku.

Do KIS 8 listopada trafiły dwa zapytania dotyczące funkcjonowania przedszkoli. Po pierwsze czy miasto, pobierając od rodziców opłatę za pobyt i nauczanie dzieci w przedszkolach po godzinie 13.00 prowadzi działalność gospodarczą zwolnioną od podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, czy też wykonuje wyłącznie czynności statutowe w ramach swoich jednostek budżetowych oświaty? Po drugie natomiast czy pobierając od rodziców opłatę za korzystanie przez dzieci z wyżywienia podczas pobytu w przedszkolu miasto prowadzi działalność gospodarczą podlegającą ustawie o podatku od towarów i usług, czy też wykonuje czynności statutowe, ściśle związane z pobytem i nauczaniem dzieci w przedszkolu?

Czytaj: Gmina zapewnia posiłki w szkolnych stołówkach? VAT i tak musi zapłacić

W odpowiedzi na to zapytanie KIS uznał, że w świetle obowiązujących przepisów zapewnienie pobytu i nauczania dzieciom w przedszkolu po godzinie 13, jak również zapewnienie im posiłków, za co pobierane są opłaty, wypełnia definicję działalności gospodarczej. Zdaniem KIS gmina świadcząc odpłatnie te usługi działa w reżimie cywilnoprawnym, a nie publicznoprawnym. Ponadto – jak wskazano - istnieje bezpośredni związek pomiędzy dokonywanymi płatnościami a usługami świadczonymi przez przedszkole i szkoły podlegające gminie (beneficjentem tych usług za odpłatnością są rodzice, bądź opiekunowie) dzieci), zaś miasto świadcząc odpłatnie te usługi jest podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

- Zatem czynności polegające na zapewnieniu pobytu i nauczaniu dzieci w przedszkolu po godzinie 13 oraz zapewnieniu posiłków dzieciom z przedszkola podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT – kontynuuje swój wywód KIS.

W dalszej części jednakże przypomina, że zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki podatku, bądź zwolnienie od podatku. Z takiego zwolnienia korzystają m.in. usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w zakresie kształcenia i wychowania, a także dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. I to sprawia, że w obu rozpatrywanych gmina jednak nie będzie musiała zapłacić podatku.

Czytaj: Zmiany rozliczania VAT przez samorządy: Do 2016 r. według obecnego modelu×
KOMENTARZE (2)

  • Marsz do pracy , 2018-01-08 19:32:37

    Do mzak: Wręcz przeciwnie! Utrzymanie schronisk dla bezdomnych jest drogie ( znacznie przekraczające opłaty, jakie bezdomni wnoszą ). Należy tez zauważyć, że nikt bezdomnych nie trzyma ( jak mzak pisze ). Wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, by bezdomni poszli do pracy i sami siebie utrzymywali - t...ak, jak gro z nas czyni. Reasumując: zachęcam mzak do podjęcia pracy, wynajęcia mieszkania/pokoju, samodzielnego prania, sprzątania, gotowania, itd..., samodzielnego pokrywania kosztów wody, energii, ogrzewania, środków czystości - a nie do prawie darmowego przebywania na garnuszku miasta albo fundacji/stowarzyszenia i narzekania na drożyznę.  rozwiń
  • mzak, 2018-01-08 14:11:04

    Kiedy urzędnicy skarbowi przyjrzą się opłatom bezdomnych w schroniskach? W W-wie to od 350 do 700 zł/mies. Są i wyższe, ale wiązane. Trzymanie bezdomnych jest bardzo prostym i dobrym biznesem, którego nikt nie kontroluje.