PARTNER PORTALU
  • BGK

Opodatkowanie usług w jednostkach oświatowych i żłobkach: rozbieżne interpretacje tworzą zamęt

  • MN    7 czerwca 2017 - 13:45
Opodatkowanie usług w jednostkach oświatowych i żłobkach: rozbieżne interpretacje tworzą zamęt
Resort finansów zajmie się stanowiskiem ws. opodatkowania opieki nad dziećmi i wyżywienia w kontekście centralizacji VAT. (fot. pixabay)

Resort finansów odniósł się do regulacji prawnych ws. obłożenia podatkiem od towarów i usług opieki i wyżywienia dzieci w jednostkach oświatowych.
• Opieka i wyżywienie dzieci w jednostkach oświatowych i żłobkach podlegają opodatkowaniu VAT? Interpretacje na ten temat są rozbieżne.

• Resort finansów wyjaśnia, że interpretacje zależą od sposobu postawienia pytania, a wspomniane usługi z reguły podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lecz ustawowo są z tego podatku zwolnione.

• Ponadto resort wyjaśnia, że kwestie przepisów VAT na gruncie zadań wykonywanych przez samorządy i ich jednostki, są analizowane przez Ministerstwo w związku z obowiązkiem centralizacji VAT.

W interpelacji do ministra finansów poseł Tomasz Siemoniak pisze, że przedstawiciele jednostek oświatowych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych (żłobków) zwracają uwagę na istotne rozbieżności w stanowiskach organów podatkowych oraz sądów administracyjnych w zakresie skutków podatkowych w podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług opieki i wyżywienia dzieci w tych jednostkach i placówkach.

Według tych stanowisk opieka i wyżywienie dzieci zarówno w jednostkach oświatowych jak i żłobkach z jednej strony nie podlega pod regulację ustawy o podatku od towarów i usług, z drugiej natomiast podlega pod regulację tej ustawy, ale korzysta ze zwolnienia z tego podatku - tzw. stawka ZW.

Czytaj też: Nowy podział subwencji oświatowej przesunięty w czasie

- Fakt istnienia dwóch rozbieżnych stanowisk w tej sprawie powoduje również niejednolite ujęcie podatkowe pobieranej odpłatności za ww. usługi świadczone przez jednostki oświatowe i placówki opiekuńczo-wychowawcze. Mianowicie, jedne jednostki stosują stawkę ZW podatku od towarów i usług, drugie natomiast uważają, że opieka i wyżywienie nie podlega pod regulację ustawy – pisze Siemoniak.

Dodaje, że przyjęcie, iż opieka i wyżywienie dzieci w jednostkach oświatowych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ale korzysta ze zwolnienia z tego podatku (stawka ZW) powoduje powstanie dodatkowych obowiązków wymagających dużych nakładów czasu i pracy ze strony pracowników tych jednostek i placówek (m.in. przygotowywanie rejestrów VAT, deklaracji cząstkowych VAT uwzględniających również te pozycje).

Czytaj też: Miasto dostanie 4 mln zł na inwestycje w przedszkola i żłobek

W odpowiedzi na interpelację wiceminister finansów Paweł Gruza zwrócił uwagę, że ze względu na niewskazanie przez posła konkretnych przykładów dotyczących tych rozbieżności, precyzyjne odniesienie się do tej kwestii nie jest możliwe.

Gruza wyjaśnia, że właściwe do wydawania interpretacji indywidualnych organy wskazują, iż usługi takie podlegają, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lecz są z tego podatku zwolnione na podstawie: art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a oraz lit. B ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

- Należy przy tym mieć na uwadze, że na rozstrzygnięcia zawarte w interpretacjach indywidualnych wpływ ma sposób przedstawienia stanu faktycznego, jak również zakres i sposób sformułowania przez wnioskodawców pytania – podkreśla Gruza.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.