PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolanie wśród najwyżej ocenionych w Odysei Umysłu

  • PAP    8 maja 2013 - 07:05
Opolanie wśród najwyżej ocenionych w Odysei Umysłu

Gimnazjaliści z Tarnowa Opolskiego zostali najwyżej ocenieni w europejskiej edycji Odysei Umysłu w swojej kategorii wiekowej.
Uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych z Opola zajęli trzecie miejsce. W europejskim finale programu wzięło udział 14 polskich drużyn.

Odyseja Umysłu to program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu dla uczniów i studentów. Jak wyjaśniła rzeczniczka polskiej edycji konkursu Katarzyna Goch w europejskim finale zabawy, który odbył się w tym roku w dniach 26 kwietnia - 1 maja w Werbellinsee w Niemczech, wzięło udział w sumie 14 drużyn uczniów i studentów z całej Polski.

Goch wyjaśniła, że do udziału w imprezie, która miała charakter przeglądu, uprawnione były te drużyny z Polski, które w tegorocznym konkursie krajowym, zakończonym w marcu w Gdańsku, zajęły drugie miejsca w swoich grupach wiekowych.

Laureaci pierwszych miejsc mogą natomiast pojechać na finał światowy Odysei Umysłu, który odbędzie się pod koniec maja w USA. Katarzyna Goch zapewniła, że polscy uczniowie zaprezentowali się w Werbellinsee bardzo dobrze.

Cztery z polskich ekip dostały najwyższe lokaty w swoich kategoriach wiekowych za przygotowane prezentacje - prócz gimnazjalistów z Tarnowa Opolskiego również drużyny Stowarzyszenia po PROstu ze Słubic, szkoły podstawowej nr 120 z Łodzi i Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska.

Trenerka piątki gimnazjalistów z Tarnowa Opolskiego Marzanna Kuźma zapewniła, że jej podopieczni dostali pochwały od sędziów zarówno za pomysłową instalację, jak i sposób jej przedstawienia.

Uczniowie tarnowskiego gimnazjum stworzyli w ramach zadań konkursowych m.in. trzy pojazdy: karocę, smoka i tzw. guzikowóz napędzane silniczkami i kołowrotkami z domowych urządzeń elektrycznych - np. odkurzacza.

„Nie musieliśmy niczego psuć, po prostu wcześniej gromadziliśmy części starych sprzętów domowych" - powiedzieli członkowie zwycięskiej drużyny Agata Kuźma i Mateusz Jamiński.

Trenerka drużyny Zespołu Szkół Elektrycznych z Opola Renata Kisza-Świątek zaznaczyła że Odyseja Umysłu to dla jej uczestników nie tylko zabawa i przygoda, ale też impreza ucząca kreatywnego rozwiązywania problemów, wysławiania i kształtująca wyobraźnię.

„Uczestnicy Odysei Umysłu, w której uczniowie naszej szkoły biorą udział od 2007 roku, lepiej piszą wypracowania, lepiej się uczą czy rozwiązują zadania" - zapewniła trenerka.

Dodała, że bardzo ważny jest też w konkursie aspekt integracji międzynarodowej, bo europejscy finaliści tworzą międzynarodowe zespoły i rozwiązują wspólnie zadania. W takiej rywalizacji Opolanie wraz z Rosjanami i Białorusinami zajęli trzecią lokatę.

Obie opiekunki podkreśliły, że dzieci nie miałyby szansy na sukces w konkursie, gdyby nie sponsorzy, dzięki którym udało się sfinansować wyjazd do Niemiec.

W tegorocznym europejskim festiwalu Odysei Umysłu wzięło udział 110 drużyn z 16 krajów świata. Patronat nad polską edycją imprezy sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Celem konkursu jest rozwój zdolności twórczych, kreatywnego, krytycznego i samodzielnego myślenia oraz twórczego rozwiązywania problemów i współpracy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.