PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: 200 dodatkowych miejsc w żłobkach w regionie

  • PAP/JS    22 sierpnia 2017 - 15:54
Opolskie: 200 dodatkowych miejsc w żłobkach w regionie
Wsparcie, które otrzymają przedsiębiorcy, przyznane zostało w ramach naboru na tzw. infrastrukturę usług społecznych, wpisującego się w program "Opolskie dla Rodziny'. (fot. pixabay.com)

Ponad 200 dodatkowych miejsc w żłobkach powstanie dzięki wsparciu samorządu województwa w ramach programu "Opolskie dla rodziny" - poinformowała Katarzyna Kownacka z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Na ten cel samorząd przeznaczył ponad 4 mln zł.
• O dofinansowanie mogły ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na terenie woj. opolskiego.

• Zgodnie z decyzją zarządu, dodatkowe miejsca opieki dla maluchów w wieku do 3 lat (w placówkach zupełnie nowych albo rozbudowywanych) powstaną m.in. w Opolu, Strzelcach Opolskich, Tułowicach, Kluczborku i Krapkowicach.

Wsparcie, które otrzymają przedsiębiorcy, przyznane zostało w ramach naboru na tzw. infrastrukturę usług społecznych, wpisującego się w program "Opolskie dla Rodziny'. Zakładał on możliwość tworzenia żłobków, w tym przyzakładowych, czy klubów dziecięcych, przez przedsiębiorców. Zgodnie z decyzją zarządu, dodatkowe miejsca opieki dla maluchów w wieku do 3 lat (w placówkach zupełnie nowych albo rozbudowywanych) powstaną m.in. w Opolu, Strzelcach Opolskich, Tułowicach, Kluczborku i Krapkowicach.

Zarząd województwa opolskiego przyjął do dofinasowania w ramach tego naboru osiem z 15 złożonych projektów firm. Całkowita wartość tych ośmiu projektów to ponad 8,2 mln zł, a wartość przyznanego na nie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 dofinansowania to ponad 4,2 mln zł. Największe przyznane w tym naborze dofinansowanie dla jednej firmy wyniosło prawie 800 tys. zł, a najniższe - 115,2 tys. zł. O dofinansowanie mogły ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na terenie woj. opolskiego.

"Finansowanie tego rodzaju inwestycji wspiera nasze działania w programie "Opolskie dla rodziny". Projekty, które będą w ramach tego naboru realizować przedsiębiorcy, nie tylko przyczynią się do utworzenia miejsc opieki dla najmłodszych mieszkańców naszego regionu, ale mają też służyć godzeniu życia zawodowego i prywatnego ich rodziców" - powiedział marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Według informacji OCRG, w zakończonym naborze nie wykorzystano wszystkich pieniędzy. Dlatego w listopadzie planowany jest kolejny nabór na ten cel. Można w nim będzie dostać dofinansowanie m.in. na inwestycje w infrastrukturę i wyposażenie miejsc, które przyczynią się do rozwoju usług opieki nad dziećmi do lat 3, czyli np. żłobków - w tym przyzakładowych, oddziałów żłobkowych czy klubów dziecięcych.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w tym ponad 160 mln euro. Do tej pory w latach 2014-2020 podległe samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ogłosiło dziesięć naborów dla firm. Osiem z nich już rozstrzygnięto. Wśród rozstrzygniętych znalazły się: wprowadzanie w przedsiębiorstwach nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych; nowe usługi i produkty w MSP na obszarach przygranicznych; dwa nabory na innowacje; nabór na podniesienie efektywności energetycznej dla firm; nabór na współpracę gospodarczą i promocję (np. udział w targach i misjach) oraz dwa nabory na infrastrukturę usług społecznych: na tworzenie całodobowych i dziennych domów seniora oraz na tworzenie żłobków, klubów dziecięcych czy na usługi opieki dla dzieci do lat 6 świadczone w ramach tzw. alternatywnych form opieki dziennej. (

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.