PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie i śląskie podpisały umowę ws. szkoleń dla nauczycieli

  • PAP    22 maja 2013 - 20:16
Opolskie i śląskie podpisały umowę  ws. szkoleń dla nauczycieli

Województwa opolskie i śląskie oraz konsulat generalny RFN we Wrocławiu podpisały w środę w Opolu porozumienie o współpracy dot. szkoleń z zakresu doskonalenia zawodowego dla ok. 400 nauczycieli języka niemieckiego na Śląsku i Opolszczyźnie.
Umowę ws. realizacji programu doskonalenia nauczycieli - tzw. programu Niwki - sygnowali marszałek woj. opolskiego Józef Sebesta, wicemarszałek woj. śląskiego Aleksandra Gajewska i konsul generalny RFN we Wrocławiu dr Gottfried Zeitz.Program ma ułatwić nauczycielom zdobycie uprawnień do nauczania języka niemieckiego.

W szkoleniach i kursach "programu Niwki" mogą uczestniczyć nauczyciele języka niemieckiego, w szczególności uczący niemieckiego jako języka mniejszości narodowej, uczący w języku niemieckim i dwujęzycznie innych przedmiotów, a także nauczyciele rozwijający wśród uczniów wiedzę i umiejętności związane z kultywowaniem wielokulturowości i historii regionów.

W woj. opolskim "program Niwki" funkcjonuje od 1992 r. Podpisana w środę umowa objęła po raz pierwszy nauczycieli z woj. śląskiego.

Program realizować będzie Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu we współpracy z Ośrodkiem Metodycznym w Rybniku. W 2013 r. w ramach Programu zorganizowane zostaną m.in. warsztaty z nauczania języka mniejszości narodowej w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej; kurs językowy dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych w aspekcie dwujęzyczności czy szkolenia i warsztaty w zakresie edukacji regionalnej i wielokulturowej.

"Zaplanowano także polsko-niemieckie seminaria dotyczące stworzenia platformy internetowej z programami nauczania i materiałami dydaktycznymi" - poinformowała Violetta Ruszczewska z biura prasowego opolskiego urzędu marszałkowskiego.

Na realizację tegorocznych zadań programu woj. opolskie i Konsulat Generalny przeznaczą po 68 tys. zł, a woj. śląskie - ok. 35 tys. zł.

Na prawie 400 dostępnych miejsc szkoleniowych w tym roku 65 proc. zarezerwowanych jest dla Opolszczyzny, a 35 proc. dla Śląska - choć proporcje te mogą ulec zmianie. W sumie ze szkoleń i kursów w ramach Programu Niwki skorzystało dotychczas ponad 3 tys. nauczycieli z regionu.

"Na początku były to głównie osoby zdobywające kwalifikacje do nauczania języka niemieckiego, które kończyły długie wielomiesięczne kursy. W ostatnich latach prowadzonych jest więcej krótszych form szkoleniowych dotyczących np. nauczania wielokulturowości" - powiedział dyrektor departamentu edukacji i rynku pracy w opolskim urzędzie marszałkowskim Waldemar Zadka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.