PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: Samorząd województwa pomaga Polakom z Ukrainy

  • aw/PAP    3 sierpnia 2017 - 15:52
Opolskie: Samorząd województwa pomaga Polakom z Ukrainy
Uczestnicy kilkudniowego kursu zwiedzali atrakcje Opola i spotkali się z władzami województwa (fot..umwo.opole.pl)

Polska młodzież z Ukrainy przyjechała do Opola, żeby uczyć się języka polskiego. Pobyt kilkudziesięciu rodaków z okolic Stanisławowa na Ukrainie pokrywa fundacja Piastun oraz władze województwa opolskiego.
Młodzież ze Stanisławowa przyjeżdża w Opolskie na kursy językowe od dziesięciu lat. "Są to spotkania dla młodzieży, która identyfikuje się z Polską. Obok nauki języka, uczymy aktywności społecznej. Można być Polakiem, ale robić też coś dla Ukrainy. Dzięki temu rola mniejszości polskiej wzrasta. Te spotkania mają wielkie znaczenie" - powiedział Krzysztof Pawlak z fundacji Piastun, organizatora kursu.

W czwartek (3 sierpnia) uczestnicy kilkudniowego kursu zwiedzali atrakcje stolicy regionu i spotkali się z władzami województwa.

Julia z Kałusza uczy się w liceum w Warszawie i chce studiować w Polsce, a spotkanie językowe traktuje jako możliwość podszlifowania języka. "Mam pochodzenie polskie i Kartę Polaka. Wcześniej uczyłam się języka polskiego. Dla mnie jest to podtrzymywanie tradycji rodzinnych. Dzięki temu, że uczę się w liceum mam nadzieję, że uda mi się również dostać na studia" - wyjaśnia.

O studiach w Opolu marzy inna uczestniczka kursu, Waleria. "Uczę się języka polskiego od trzech miesięcy. Wszystko rozumiem, a nie wszystko potrafię powiedzieć. Chcę studiować w Opolu, to jest bardzo ładne miasto. Mam tutaj znajomych, z którymi chcę zamieszkać w internacie - mówi.

W tegorocznej edycji uczestniczy 25 osób. Kolejne 15 przygotowuje się już do wyjazdu. Jak powiedział Pawlak, w tym roku pobyt Polaków z Ukrainy jest organizowany bez wsparcia ze strony rządowej. " Wyjazd zorganizowaliśmy dzięki 1 proc. z podatku oraz wsparciu marszałka województwa opolskiego" - powiedział Pawlak.

Marszałek województwa Andrzej Buła deklaruje, że samorząd nadal będzie dotował inicjatywę Piastuna. "Nie wyobrażam sobie, aby nie wspierać tego przedsięwzięcia. Młodzież ukraińska nie przyjedzie tutaj sama z siebie. Ważne jest, aby zaangażowane były w to dorosłe osoby. Widzę również, jak strona ukraińska pomaga naszej polskiej stronie. Warto te relacje podtrzymywać" - powiedział samorządowiec. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.