Optymizm nauczyciela wpływa na uczniów

Poziom optymizmu nauczyciela przekłada się na wyniki, jakie osiągają uczniowie - mówili eksperci podczas Śląskiego Kongresu Oświaty w Katowicach. Udział w dwudniowym przedsięwzięciu zadeklarowało ok. 2 tys. nauczycieli i dyrektorów szkół z woj. śląskiego.
Optymizm nauczyciela wpływa na uczniów

"Dziś kształcimy (się) dla jutra" - pod takim hasłem rozpoczął się w środę w Katowicach Śląski Kongres Oświaty. Eksperci dyskutują m.in. o dostosowaniu nauczania do zmieniających się potrzeb i możliwości uczniów, a także o sytuacji w oświacie oraz relacjach uczeń-nauczyciel w zmieniającej się rzeczywistości.

Podczas debaty otwierającej kongres, prof. Ewa Jaskóła, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Śląskiego ds. współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi, poinformowała, że trwają badania - m.in. z udziałem różnych uczelni w kraju - sprawdzające wiedzę i umiejętności uczniów, mające np. pokazać relacje między procesem dydaktycznym a wynikami. "Poziom optymizmu nauczyciela przekłada się na wyniki jakie osiągają jego uczniowie" - mówiła prof. Jaskóła, wyjaśniając, że jest to wniosek, który wkrótce zostanie potwierdzony badaniami empirycznymi.

Dodała, że przez "optymizm nauczyciela" rozumie "wiarę w ucznia". "To jest kwestia wiary w ucznia, jego możliwości, jego umiejętności. Nie wolno mówić mu: +nie umiesz+, +nie dasz rady+, +jesteś taki albo inny+. +Ja w ciebie wierzę+ - to jest komunikat, który powinien być wysyłany przez nauczyciela do uczniów. Kiedy on jest wysyłany, to uczniowie odnoszą sukcesy" - powiedziała prof. Jaskóła.

Wiceminister w Ministerstwie Edukacji Narodowej Joanna Berdzik, w rozmowie z dziennikarzami, dodała, że jeśli nauczyciel ma pasję, to jego uczniowie odkrywają w sobie talenty, o których "absolutnie pojęcia nie mieli". "Nie ma nikogo ważniejszego w procesie edukacji niż oddany nauczyciel, taki nauczyciel, który potrafi w każdym dziecku zobaczyć tę iskrę, którą warto rozpalić" - powiedziała Berdzik.

W Śląskim Kongresie Oświaty uczestniczą nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele uczelni oraz organizacji pozarządowych. Według wiceminister Berdzik, udział w tym przedsięwzięciu przedstawicieli różnych środowisk jest "punktem wyjścia" do zawiązania się "koalicji na rzecz dobrej edukacji".


W ciągu dwóch dni poruszone zostaną m.in. tematy z zakresu bezpieczeństwa uczniów, działań szkół na rzecz promocji aktywności fizycznej wśród uczniów, a także prawnych aspektów zawodu nauczyciela i odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli.

Nie zabraknie również debat na tematy związane z wpływem nowoczesnych technologii na edukację. Nauczyciele będą mogli wziąć udział w spotkaniach: "Neurodydaktyka. Najnowsze odkrycia nauki o ludzkim mózgu w praktyce szkolnej", czy "Epoka +cyfrowych tubylców+. Zastosowanie nowoczesnych technologii w edukacji".

Kongres potrwa do czwartku. Organizują go Śląskie Kuratorium Oświaty, Uniwersytet Śląski oraz wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE