PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostatni dzwonek dla likwidacji szkół

  • PAP    28 lutego 2013 - 07:36
Ostatni dzwonek dla likwidacji szkół

28 lutego jest ostatnim dniem na podjęcie przez samorządy uchwał o zamiarze likwidacji szkół. Wśród uchwał podjętych w tym roku, 185 dotyczy szkół dla dzieci i młodzieży, w których faktycznie są uczniowie; to mniej niż w ubiegłym roku – podało MEN.
W 2012 r. samorządy podjęły uchwały o zamiarze likwidacji 727 takich szkół.

Dane opublikowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zostały zebrane przez kuratorów i pokazują stan na 18 lutego 2013 r.; może się on jeszcze zmienić.

Czytaj też: Ile szkół zostało zlikwidowanych?

Wśród 185 szkół, w których są uczniowie, a które chcą zlikwidować w tym roku samorządy, jest 120 szkół podstawowych, 25 gimnazjów i 40 szkół ponadgimnazjalnych.

Samorządy podjęły też uchwały o zamiarze likwidacji 44 szkół z zerową liczbą uczniów, czyli placówek, w których nie odbywają się już żadne zajęcia (w tym jest 6 szkół podstawowych, 2 gimnazja i 36 szkół ponadgimnazjalnych). Dla porównania rok temu(do końca lutego) uchwał dotyczących likwidacji takich placówek było 292.

Pozostałe przypadki dotyczą jedynie „teoretycznej" likwidacji, gdyż w budynku nadal będzie prowadzone nauczanie. W 12 placówkach (11 szkół podstawowych i jedno gimnazjum) w miejscu likwidowanej szkoły prowadzonej przez samorząd, ma zacząć działać szkoła prowadzona przez inny podmiot, np. stowarzyszenie.

21 szkół podstawowych przekształconych zostanie w filie. Cztery likwidowane szkoły zostaną wyłączone z zespołów szkół. Cztery szkoły zostaną zlikwidowane i następnie przekształcone w liceum ogólnokształcące dla dorosłych.

Obecny rok jest kolejnym rokiem zamykania szkół ze względu na zmiany w szkolnictwie ponadgimnazjalnym. Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty z 2011 r. licea profilowane przestaną w ogóle istnieć do 1 września 2014 r.

Od września 2012 r. trwa systematyczne ich wygaszanie, czyli nie przeprowadza się naboru do pierwszych klas. Na mocy ustawy likwidowane są też licea uzupełniające i technika uzupełniające dla młodzieży i dorosłych.

I tak - jak podało MEN - samorządy podjęły uchwały intencyjne dotyczące 19 szkół, które zostaną wygaszanie w 2014 lub 2015 roku oraz o likwidacji 44.

„W porównaniu z ubiegłym rokiem, do tej pory podjętych zostało mniej uchwał o zamiarze likwidacji szkół. To wskazuje na to, że znaczna część samorządów ma już stabilną sieć szkół. Warto też podkreślić, że uchwały intencyjne nie oznaczają jeszcze, że szkoła będzie zlikwidowana. Wielu samorządowców ostatecznie z takiego zamiaru się wycofuje" - skomentowała dane rzeczniczka prasowa MEN Paulina Klimek.

Tendencje te potwierdzają dane zabrane przez PAP w poszczególnych województwach. Wśród głównych przyczyn likwidacji szkół samorządowcy wymieniają: brak naboru, niż demograficzny i reformę szkolnictwa zawodowego.

Kuratorium oświaty w Warszawie podało, że do 22 lutego samorządy podjęły 101 uchwał intencyjnych, w tym zamiar likwidacji szkół z przyczyn ekonomicznych dotyczy 32 szkół i placówek (z tej samej przyczyny w ubiegłym roku samorządy podjęły 136 uchwał o zamiarze likwidacji; w przypadku 40 proc. z nich nie podjęto jednak uchwał ostatecznych).

19 uchwały o zamiarze likwidacji dotyczy szkół, w których nie ma już w ogóle uczniów, 46 - szkół, które muszą zostać zlikwidowane ze względu na zmiany w szkolnictwie ponadgimnazjalnym, 4 - szkół, które zostaną przekształcone w filie.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.