Ostrożnie z dotacjami przedszkolnymi

  • przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 13-11-2013
  • drukuj
Dotację przedszkolną można łączyć ze wsparciem unijnym, jednak nie wolno przeznaczyć jej na opłacenie tych samych kategorii wydatków. Za złamanie tej zasady grożą sankcje finansowe - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

W dzienniku czytamy, że z budżetową pomocą część gmin ma jednak kłopot. Są bowiem wśród nich i takie, które korzystają z unijnego dofinansowania na ten sam cel. Teraz obawiają się, czy w ich przypadku nie zachodzi ryzyko podwójnego finansowania ze środków publicznych.

Jednak zarówno MEN, jak i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) uspokajają samorządy. Resorty podkreślają, że pomoc z obu źródeł można łączyć, jednak nie bezwarunkowo. Przed dublowaniem się programów zabezpiecza samorządy jeden z przepisów rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 13 sierpnia 2013 r. w sprawie udzielania gminom dotacji docelowej z budżetu państwa na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 956), które weszło w życie 1 września.

- W celu wyeliminowania potencjalnego ryzyka związanego z podwójnym finansowaniem wydatków w rozporządzeniu wprowadzono ograniczenie wskazujące, że dotacja celowa może być wykorzystana tylko na zadania, na które gmina nie otrzymała dofinansowania ze środków europejskich - tłumaczy Piotr Popa, rzecznik prasowy MRR.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU