PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświata coraz bardziej ciąży gminom

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    12 grudnia 2012 - 06:41
Oświata coraz bardziej ciąży gminom

Nawet 3,5 mld zł mogły od 2008 r. dołożyć samorządy do podwyżek dla nauczycieli.
Wszystko przez system podziału subwencji oświatowej, zgodnie z którym pula budżetowych pieniędzy trafia także do szkół niepublicznych - pisze „Rzeczpospolita".

Czytaj też: Iskrzy na linii wojewodowie - nauczyciele. Ich propozycje to powrót do przeszłości?

Tym samym trafiają tam też te środki, które były przeznaczone na podwyżki nauczycieli tylko w szkołach samorządowych. Różnicę muszą pokrywać samorządy.

Uczniów w szkołach niepublicznych jest ok. 7-8 proc., co oznacza, że o tyle niedoszacowana jest subwencja oświatowa.

W 2013 do kas samorządowych wpłynie o 882 mln zł za mało, w tym roku było 799 mln zł mniej, w 2011 o 665 mln zł za mało. W sumie od 2008 r. samorządy mogły dostać mniej o 3,45 mld zł, niż powinny.

Z ostatnich danych resortu finansów wynika, że wydatki własne gmin na edukację wyniosły 70 proc. tego, co dostały od państwa w formie subwencji oświatowej. Gminy miejsko-wiejskie dołożyły ok. 74 proc., wiejskie - 56 proc., a duże miasta do edukacji dopłaciły 65 proc. - podaje „Rzeczpospolita".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • podpisałem, 2012-12-12 21:48:42

    @krzyciel: zgoda, że to kolejny element nagonki. Spokojnie: pies szczeka i ucieka, a pan idzie drogą. Może ta sytuacja uzmysłowi niektórym samo-rządzącym, co to są szkoły niepubliczne.
  • krzyciel, 2012-12-12 15:14:15

    Kolejny element samorządowej nagonki na oświatę. I do tego mocno kulawy. W szkołach niepublicznych większość nauczycieli ma umowy cywilno-prawne (tylko z nielicznymi, którzy mają najwięcej godzin albo najwięcej obowiązków, podpisuje się umowy o pracę i tym samym podchodzą oni pod Kartę Nauczyciela i... inne związane z tym zawodem regulacje). A że gminy muszą przekazywać część subwencji szkołom niepublicznym: jeżeli pieniądze są NA UCZNIA, to niby czemu nie miałyby przekazywać? W sumie, to najlepiej by było, gdyby szkoły były TYLKO niepubliczne, ale to już temat na inną dyskusję.  rozwiń