PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświata coraz więcej kosztuje gminy

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    27 sierpnia 2012 - 07:28
Oświata coraz więcej kosztuje gminy

Gminy nie mogą prowadzić inwestycji niezbędnych dla mieszkańców, bo co roku wzrastają ich wydatki na oświatę.
Samorządom z roku na rok coraz trudniej jest dotować szkoły i przedszkola. Część z nich już przeznacza na ten cel nawet 70 proc. środków. Średni wzrost wydatków gmin na oświatę od 2006 r. wynosi 40 proc. – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Subwencja oświatowa jest, ale nie wiadomo jaka

Rocznie do oświaty samorządy dopłacają aż 20 mld zł. Koszt utrzymania jednego ucznia wynosi średnio 10 tys. zł. Rekordziści wydają nawet 8 tys. zł więcej.

Subwencja, jaka trafia do gmin, w przeliczeniu na jednego ucznia wynosi nieco ponad 5 tys. zł. Gminy szacują, że w tym i kolejnym roku koszty wciąż będą rosły.

Stołeczny ratusz w tym roku otrzymał blisko 1,3 mld zł subwencji oświatowej, a z własnego budżetu na szkoły i przedszkola dołoży drugie tyle.

Lublin otrzymał w tym roku z subwencji 358 mln zł, a całkowite wydatki wyniosą 584 mln zł. Zielona Góra dostała z budżetu 137 mln zł, a dołoży do oświaty jeszcze 75 mln zł.

Poznań otrzymał 508 mln zł subwencji oświatowej. Na edukację brakuje mu 206 mln zł, które musi wygospodarować z własnych pieniędzy. Do oświaty 168 mln zł dokładają też Katowice – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.