PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświata wiejska przestanie istnieć?

  • PAP    25 czerwca 2012 - 11:48
Oświata wiejska przestanie istnieć?

Konieczne są zmiany w prawie oświatowym, które pomogą rozwiązywać największe problemy, na jakie napotykają stowarzyszenia chcące ratować szkoły likwidowane przez samorządy.
Dwudniowe XV Forum Inicjatyw Oświatowych zorganizowano się pod hasłem „Współtwórzmy dobre prawo dla edukacji”. W Forum, które obradowało w Sali Kolumnowej w Sejmie, uczestniczyli burmistrzowie, wójtowie, nauczyciele, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń działających na wsi. Organizatorem Forum była Federacja Inicjatyw Oświatowych.

Czytaj też: Krzyż reformowania edukacji trzeba nieść

Podczas Forum podkreślono, że szkoły wiejskie znacznie różnią się od szkól miejskich, a różnice te nie zostały wystarczająco odzwierciedlone w prawie oświatowym, gdyż – zdaniem uczestników obrad – obecny system jest dopasowany do potrzeb szkół miejskich.

Czytaj też: Oświata jest kompletnie rozchwiana

„Dzisiaj już chyba nikt nie ma wątpliwości, że musimy mówić o oświacie wiejskiej i o oświacie miejskiej, nie można do jednego worka wrzucić tych dwóch bytów, ponieważ wiadomo, że jeśli nie będzie standaryzacji i znaczenia pieniędzy, które płyną na wieś, to oświata wiejska za chwilę przestanie istnieć” – mówił podczas otwarcia Forum przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Piotr Zgorzelski (PSL).

Podczas Forum przedstawiono największe bolączki szkół wiejskich. Prezes Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” Barbara Kułaczek mówiła, w imieniu organizatorów, o koniecznych zmianach w prawie.

Chodzi o zmiany, które pomogą rozwiązać największe problemy na jakie napotykają stowarzyszenia, które chcą uratować szkołę przed likwidacją. Według organizacji, trzeba m.in. uregulować kwestię użyczania budynku szkoły stowarzyszeniom, które chcą przejąć prowadzenie szkoły. Obecnie wójt i radni mogą budynek likwidowanej szkoły sprzedać, w efekcie szkoła prowadzona przez stowarzyszenie nie ma siedziby.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.