PARTNER PORTALU
 • BGK

Oświatowa "S" boi się likwidacji gimnazjów

 • PAP/em    19 listopada 2015 - 17:50
Oświatowa "S" boi się likwidacji gimnazjów
Beata Szydło zapewnia, że nie zamierza przeprowadzać rewolucji w oświacie (fot. pixabay)

Oświatowa "Solidarność" pozytywnie ocenia w expose premier Beaty Szydło zapowiedź likwidacji tzw. godzin karcianych, wzmocnienia pozycji nauczyciela, odbiurokratyzowania szkoły, jednocześnie podziela niepokój nauczycieli zapowiedzią likwidacji gimnazjów.
Stanowisko w sprawie środowego expose Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” podjęła w czwartek podczas posiedzenia w Kaliszu. Odniosła się w nim do tej części wystąpienia Szydło, w którym wypowiadała się ona na temat edukacji.

Oświatowa "S" w stanowisku zaznaczyła, jakie zapowiedziane zmiany ocenia pozytywnie. Chodzi o zapowiedzi likwidacji tzw. godzin karcianych, wzmocnienia pozycji nauczyciela, odbiurokratyzowania szkoły. Jednocześnie napisała co ją niepokoi.

"S" zaniepokojona likwidacją gminazjów

"Rada podziela ogromny niepokój i rozumie sprzeciw nauczycieli i pracowników gimnazjów wywołany zapowiedzią likwidacji tego typu szkoły. Oczekujemy, że decyzja zmiany w ustroju szkolnym będzie wypracowana w drodze rzeczywistego dialogu społecznego, po dogłębnej analizie podstawy programowej oraz skutków planowanych zmian. Krajowa Sekcja nie wyrazi zgody na działania, w wyniku których nastąpiłaby utrata pracy przez nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkół i placówek oświatowych" - czytamy w stanowisku.

Rada zadeklarowała w nim także gotowość szybkiego spotkania z nową minister edukacji Anną Zalewską w celu przedstawienia obszarów - zdaniem związkowców - wymagających bezwzględnego uporządkowania i poprawienia warunków oraz jakości pracy szkół.

Reforma gimnazjów nie tak szybko

W expose premier zapowiedziała m.in. przywrócenie rodzicom prawa wyboru czy ich dziecko rozpocznie naukę w wieku sześciu, czy siedmiu lat, stopniowy powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum, odbiurokratyzowanie szkół, wzmocnienie propozycji nauczyciela, powrót do pełnego nauczania historii i do klasycznego kanonu lektur oraz likwidację tzw. godzin karcianych.

Odpowiadając w Sejmie na pytania posłów Szydło zapewniła, że jej rząd nie zamierza przeprowadzać rewolucji w oświacie, a wygaszanie gimnazjów będzie się odbywać "stopniowo, ewolucyjnie i z pełnym poszanowaniem doświadczeń środowiska szkolnego".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • Tomasz, 2015-11-28 16:23:28

  Do Stanisław: Dlaczego tak jest? Proste-licea przyjmują jak leci, obniżają próg punktowy. Kiedyś do liceum szli tylko uczniowie, którzy mieli najwyższe wyniki. Tacy uczniowie sami rozwiązywali zadania w domu. Nauczyciele liceum, tak samo jak gimnazjum czy szkoły podstawowej maja obowiązek w ramach 4...0 godz. pracować dodatkowo z uczniami po lekcjach, ale po co? lepiej wysyłać na korki. Dopiero od niedawna mają w obowiązku realizować 1 godz. karcianą i dzieje im się krzywda. Pani minister - ich koleżanka po fachu chce im iść na rękę. Nauczycieli gimnazjum i szkół podstawowych nikt nie pytał, czy chcą realizować 2 godz. karciane. Dzięki temu mamy w szkole mnóstwo ciekawych zajęć. Ciekawe co w zamian zostanie wprowadzone, czy szkoły dostana dodatkowe środki od Rządu? Może każą gminom rozwiązywać te problemy?  rozwiń
 • Stanisław, 2015-11-25 10:28:38

  Wykształciłem dwóch synów. Pół życia chodziłem na wywiadówki (wcześniej sam się uczyłem) i moje wnioski są proste – zlikwidować gimnazja. Liceum nie przygotowuje do studiów (gimnazjum tym bardziej). Sami nauczyciele już na pierwszych wywiadówkach w LO informowali rodziców, że jak dziecko chce iść na... studia np. techniczne to z fizyki, chemii czy matematyki powinni myśleć o korepetycjach, bo oni w programie nie mają czasu na rozwiazywanie zadań. Podobnie jest z medycyną (obowiązkowe korki z biologii) , a o artystycznych kierunkach to już nie wspomnę. Synowie o faraonach uczyli się w trzech szkołach, a o powstaniach, rozbiorach, okresie międzywojennym i po 1945r nie uczyli się wcale, a mają wyższe wyksztalcenie (techniczne). W szkole w której był mój syn (dobra szkoła w centrum Krakowa) po podziale na gimnazja dalej dzieci z podstawówki i gimnazjum chodziły razem, tylko powstały nowe stanowiska – były nagle dwie dyrektorki, dwie w-ice dyrektorki, dwie sekretarki ( które siedziały obok siebie) i dwie księgowe. Proszę zrobić wywiad z nauczycielami akademickimi co myślą o poziomie przygotowania młodzieży dawniej (4 letnie licea) i teraz – oni rozwieją wszystkie wątpliwości. Zastanawiam się tylko czemu komuś zależ na głupiej młodzieży. Czy to jest celowa polityka, którą narzuca unia, czy po prostu głupim narodem łatwiej manipulować.  rozwiń
 • nana, 2015-11-23 18:22:15

  Do Wojtek: