PARTNER PORTALU
 • BGK

Oświatowa Solidarność: Nie słuchajcie kłamstw ZNP

 • KDS    20 września 2017 - 19:28
Oświatowa Solidarność: Nie słuchajcie kłamstw ZNP
Ryszard Proksa, przewodniczący oświatowej Solidarności (fot.men.gov.pl)

- Nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni! Nie słuchajcie kłamstw ZNP! Nie pozwólcie sobą manipulować! W walce o godne zarobki bądźmy razem! - w wydanym w środę (20.09) oświadczeniu pisze Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". W ocenie działań Związku Nauczycielstwa Polskiego nie przebiera w słowach.
• Proksa w specjalnym oświadczeniu pisze, że "rozpowszechniane przez Zarząd Główny ZNP informacje na temat zgody NSZZ „Solidarność” na likwidację uprawnień nauczycieli zawartych w Karcie Nauczyciela są perfidnym kłamstwem".

• Jak wyjaśnia, spór jaki trwa między rządem a oświatową Solidarnością dotyczy wysokości i terminu wprowadzenia podwyżki dla nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi.

• Zamieszczone na stronie "S" oświadczenie to odpowiedź na zarzuty, jakie na początku września postawiał im ZNP. 

- NSZZ „Solidarność” nigdy nie „kupczyła” uprawnieniami zawartymi w Karcie Nauczyciela w zamian za podwyżki. Ustawa Karta Nauczyciela jest dziełem naszego związku. Jej uchwalenie to wynik protestu nauczycieli NSZZ „Solidarność” z 1980 r. który doprowadził do podpisania w Gdańsku umów z ówczesnymi władzami - pisze Proksa.

Zaznacza też, że "NSZZ „Solidarność” nieustannie walczy o utrzymanie Karty Nauczyciela.To nie przypadek, że ZNP powołuje się na ustawę z 1926 r., ponieważ przy negocjacji Karty Nauczyciela z 1982 r. nie brał większego udziału". 

Czytaj więcej: Reforma oświaty pogorszy warunki nauki w placówkach publicznych

- To oni (ZNP - przyp. red) za cenę doraźnych własnych korzyści godzili się na przestrzeni lat na ustępstwa wobec rządu w sprawie uprawnień nauczycieli (lata rządów SLD-PSL,PO-PSL). To nieprawda, że rząd prowadzi jednostronne negocjacje, ZNP uczestniczy w pracach wszystkich grup roboczych i zespołu ds oświaty - pisze Proksa. 

W jego opinii to ZNP, za cenę politycznych korzyści, próbuje dzielić środowisko oświatowe, rozpowszechnia nieprawdziwe informacje i próbuje nimi przykryć własną nieudolność w relacjach z rządem w sprawach pracowniczych. 

- Co więcej współdziała z partiami i organizacjami, które są antypracownicze. Nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni! Nie słuchajcie kłamstw ZNP! Nie pozwólcie sobą manipulować! W walce o godne zarobki bądźmy razem! - kończy Proksa. 

Zamieszczone w środę (20.09) na stronie oświatowej "S" oświadczenie to odpowiedź na zarzuty, jakie na początku września przedstawił ZNP. 

"Nie rozumiemy stanowiska „Solidarności”, z którego wynika, że za cenę wzrostu wynagrodzeń o 15 proc. związek ten zgadza się na likwidację „przywilejów” nauczycielskich. Związek Nauczycielstwa Polskiego stanowczo stwierdza, że w Karcie Nauczyciela zapisane są obowiązki i uprawnienia nauczycieli, a nie przywileje. Niestety, wszystko wskazuje na to, że oświatowa „Solidarność” chce pozbawić nauczycieli istotnych dla nich zapisów zawartych w ustawie - Karta Nauczyciela" - możemy przeczytać na stronie ZNP.

Przypomnimy, zgodnie z zapowiedziami premier Beaty Szydło i minister edukacji Anny Zalewskiej, w ciągu trzech lat wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 15 proc. Pierwsza podwyżka ma mieć miejsce 1 kwiecień, gdy to wypłacona ma zostać pierwsza transza 5 proc. podwyżki. Kolejna – 1 styczeń 2019 i ostatni etap – 1 styczeń 2020.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Rudy Szpicel, 2017-09-24 15:39:36

  Do Kolo: A lewackie ZNP w czyjej jest kieszeni? SLD, PO czy Nieudacznej. Jak wam się coś nie podoba zawsze możecie potupać. Tylko czy kasy od Soroza wystarczy.
 • Kolo, 2017-09-21 09:13:17

  Ta solidarność (celowo małą literą) jeat śmieszna- zarzucają ZNP że rozmawia z różnymi partiami politycznymi, a sami siedzą głęboko w kieszeni PIS...
 • pytanie, 2017-09-21 09:05:23

  a co to za organizacja Solidarność - przystawka do PiS ?